Temat elektroenergetyki jest niezwykle ważny dla rozwoju gospodarczego kraju, stąd też patronat nad bielską imprezą objęli: Minister Gospodarki, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz Prezydent Miasta Bielsko-Biała. Partnerem generalnym targów była Grupa TAURON S.A. Medialnym patronem targów było m.in. nasze wydawnictwo.

Trzydniową imprezę rozpoczął w dniu 15 września Ryszard Migdalski, dyrektor ds. targów ZIAD Bielsko-Biała. W uroczystościach otwarcia udział wzięli m.in. Prezydent Miasta Bielsko-Biała, Jacek Krywult oraz poseł, Mirosława Nykiel, przewodnicząca podkomisji ds. zmian w prawie energetycznym i wiceprzewodnicząca podkomisji stałej ds. energetyki.
Posłanka w swym wystąpieniu zwróciła uwagę na szczególną rolę energetyki w procesie zmian gospodarczych i we wdrażaniu Pakietu Energetyczno-Klimatycznego. Powiedziała  „To dla mnie bardzo ważne, żeby właśnie z praktykami konfrontować to, co w prawie należy zapisać”. Organizator targów zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem wśród nowości cieszą się produkty energooszczędne. Ryszard Migdalski powiedział „Szczególnie wiele mamy w tym roku produktów związanych z oświetleniem. Są to zarówno źródła światła oparte na diodach półprzewodnikowych, i to nie tylko do domowego stosowania, jak i lampy uliczne już z wykorzystaniem tych źródeł. Myślę, że takie źródła światła to jest przyszłość i dobrze, że już pojawiają się one na naszych targach”. Również podczas otwarcia organizatorzy zapewnili uczestników, że budowana nowa hala targowa zostanie oddana do użytku w drugiej połowie  przyszłego roku i dzięki temu powierzchnia wystawiennicza zwiększy się o kolejnych 6700 m2.
Prezydent Miasta Bielsko-Biała, Jacek Krywult przypomniał, że firma TAURON Polska Energia S.A. niedługo zbuduje w Bielsku-Białej elektrociepłownię, o czym szczegółowo poinformowali podczas konferencji prasowej przedstawiciele Grupy TAURON.

Targi ENERGETAB już od wielu lat są rozpoznawane jako jedna z najważniejszych imprez energetycznych w kraju. Ponadto jej marka jest znana za granicą, co zaowocowało w tym roku obecnością ponad 90 firm z 15 krajów europejskich, a także z Chin, Korei, Kanady i USA. Targi są dobrą okazją nie tylko do prezentacji produktów i technologii, ale są miejscem konfrontacji z rynkowymi konkurentami. Dodatkowym impulsem dla wystawców przyjeżdżających do Bielska-Białej jest bardzo duża liczba zwiedzających, dzięki czemu efektywność udziału i możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców jest znacznie większa.
Zwiedzający zaś mieli możliwość zapoznania się z szeroką ofertą, jak też aktualnymi tendencjami i rozwiązaniami w elektroenergetyce, która szybko zmienia się pod wpływem coraz bardziej wymagających inwestycji w obszarze wytwarzania energii,  sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.

Oprócz trzydniowych targów odbyły się liczne spotkania mające na celu rozmowy biznesowe, dzielenie się doświadczeniami, omawianie nowych tendencji i technologii w zakresie szeroko pojętej energetyki w gronie specjalistów, konstruktorów, projektantów i innych doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie.

Jedną z ważniejszych imprez towarzyszących była konferencja „Elektroenergetyka w budownictwie”, którą zorganizował Oddział Bielsko-Bialski SEP. Koncentrowała się ona na zagadnieniach bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń i instalacji.
Grupa TAURON Polska Energia S.A. zorganizowała konferencję prasową, podczas której poinformowała o najnowszych wydarzeniach dotyczących jej działalności.
Podczas targów odbyła się też konferencja naukowo-techniczna, której tematem przewodnim była energetyka w budownictwie, a jej hasło to „Bezpieczeństwo w elektryce”.

Ponadto zorganizowano też blok „Nowoczesna technika w energetyce”, podczas którego firmy przedstawiały swoje najważniejsze produkty i technologie, m.in. z zakresu oświetlenia, badania sprzętu elektroizolacyjnego, zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości,  stabilizacji napięć w sieci niskiego napięcia, urządzeń do sprawdzania dokładności przekładników, nowoczesnej komunikacji oraz systemów AMM i regulatorów mocy.

Jak zwykle, targom towarzyszył konkurs, w którym wzięło udział ponad 50 firm, zgłaszając swoje najnowsze wyroby i technologie. Najbardziej wyróżniającym się produktem okazał się „kompleksowy system automatyki nowej generacji” Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych z Wrocławia, za co otrzymał puchar Ministra Gospodarki.

Kolejna edycja targów ENERGETAB odbędzie się w dniach 14-16 września 2010 r. i, jak zapewniają organizatorzy, będą wówczas dostępne powierzchnie wystawiennicze w budowanej aktualnie hali targowej.