Od października ruszą zajęcia na pierwszej w Polsce specjalizacji pod nazwą \"Energetyka jądrowa\" organizowanej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.

Na kształcenie zostało już jednak mało czasu. Na uzupełniające studia magisterskie dla energetyków jądrowych przyjmowane są osoby z dyplomem inżynierskim. Jak dowiedziało się PAP, zainteresowanie studiami jest duże. Wykładowcy UW martwią się jednak, że to nie da się wykształcić wystarczającej liczby inżynierów do 2020 r., kiedy ma zacząć działać pierwszy blok energetyczny w elektrowni jądrowej.

Szkolenia dla polskich wykładowców i innych osób związanych z energetyką jądrową organizuje również Ministerstwo Gospodarki. Szkolenie, podzielone na trzy etapy, zaplanowano we francuskich ośrodkach naukowych i zakładach przemysłowych. Pierwszy etap odbył się w listopadzie i polegał na przedstawieniu francuskich doświadczeń oraz obecnego stanu rozwoju energetyki jądrowej w tym kraju, m.in. infrastruktury przemysłowej i naukowej, szkolnictwa wyższego.