Na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach powstanie nowoczesny, "inteligentny" budynek dydaktyczno-laboratoryjny, wykorzystujący energię odnawialną.
Wizualizacja budynku "Energis" / źródło: energis.tu.kielce.pl
Energooszczędny gmach będzie zasilany z odnawialnych źródeł energii, umowa na realizację przedsięwzięcia została już podpisana z wykonawcą inwestycji. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą wykorzystywały energię słoneczną do ogrzewania wody i wytwarzania energii elektrycznej do oświetlenia budynku. Pompy ciepła pozwolą na wykorzystanie energii zakumulowanej w gruncie i powietrzu. Specjalne akumulatory będą gromadziły ciepło, które pompy będą czerpały w nocy. Woda deszczowa ma być wykorzystywana do zasilania urządzeń sanitarnych, w budynku będą zastosowane nowoczesne materiały termoizolacyjne oraz ogrzewanie podłogowe.
Budynek pomieści 22 sale wykładowe, audytoryjne, ćwiczeniowe i pracownie komputerowe. Będą tu zlokalizowane cztery nowoczesne laboratoria: odnawialnych źródeł energii, systemów inteligentnych, wymiany i odzysku ciepła oraz nano- i ekoinżynierii - pozwalające poznać problematykę zmniejszenia ocieplenia klimatu i redukcji stężenia dwutlenku węgla. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca stycznia 2012 r., zakładany koszt to ponad 24 mln zł. Projekt "Energis", zakładający wybudowanie gmachu przyszłego Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki uczelni, jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.