Budowa elektrowni jądrowej potrwa do 2030 r. Umożliwi ona zaspokojenie wciąż rosnącego popytu krajowego na energię elektryczną.
Obiekt będzie miał cztery reaktory produkujące od 300 do 600 MW energii rocznie. Budowa elektrowni jądrowej pochłonie od 3 do 6 mld EUR. Sudan jest sygnatariuszem traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i ma prawo do pokojowego zastosowania tej technologii.
Dzięki nowej elektrowni Sudan będzie mógł zlikwidować niedobory energetyczne. Rozwój gospodarki sudańskiej, a także dynamicznie rosnąca populacja zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną do 2020 r. aż do 23 tys. MW. Obecnie tylko około 20% kraju ma dostęp do energii elektrycznej, a ten do 2010 r. władze chcą osiągnąć poziom 80%. Istniejące elektrownie wodne nie wystarczają, aby zaspokoić krajowy popyt na energię, dlatego władze rozważają budowę elektrowni węglowych i jądrowych.
Najpierw miałby powstać reaktor badawczo - testowy, służący do szkolenia personelu i do produkcji izotopów promieniotwórczych. W jego stworzeniu pomoże Sudanowi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), której ten kraj jest członkiem.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.