Na przyszły tydzień zaplanowano posiedzenie, podczas którego debata sejmowa będzie skupiona na projekcie uchwały w związku ze zmianą Polityki energetycznej Polski do 2030 r. Na podstawie tego projektu łatwiejsze będzie m.in. sprzedanie udziałów spółki Energa Polskiej Grupie Energetycznej.
Fot. inzynieria.com
15 września Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o parafowaniu umowy zbycia akcji spółki Energa na rzecz PGE - podaje PAP na podstawie informacji przekazanej przez szefa resortu skarbu państwa. PGE proponuje 7,5 mld zł za 84,19% akcji Energi.
Jak powiedział, cytowany przez PAP, minister Grad "PGE jest kluczową spółką, która ma do zrealizowania największy w historii program inwestycyjny - nuklearny. Musi mieć zdolność do jego realizacji, musi być partnerem, który będzie konkurować na rynku ponadregionalnym. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasze podmioty nie będą w stanie za kilka lat konkurować z podmiotami europejskimi".
W planach PGE jest budowa dwóch elektrowni nuklearnych, z których każda będzie miała moc około 3000 MW. W tym projekcie ma też mieć udział Energa. W efekcie realizacji planów PGE odbiorcy mają mieć tańszą energię.
Do przejęcia Energi przez PGE konieczna jest zgoda UOKiK, jednak na podstawie wypowiedzi prezes Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, okazuje się, że Urząd nie jest przychylny tej fuzji. Negatywna decyzja UOKiK wynika z tego, że Urząd twierdzi, iż połączenie firm wpłynie na znaczną koncentrację na rynku energii elektrycznej, a tym samym doprowadzi to do pogorszenia sytuacji konsumentów.
Minister Grad na razie nie komentuje stanowiska UOKiK i nie zdradza planu awaryjnego. Podkreśla on jednak, że połączenie obu podmiotów poprawi przyczyni się do lepszej konkurencji na rynku energetycznym. Powiedział również, że "PGE zobowiązała się, że Energa będzie spółką publiczną. To jest wielka wartość tej umowy. Nie było inwestora, który chciałby kupować Energę i iść z tą spółką na giełdę. Obawiam się, że inni kupujący chcieliby z tej spółki stworzyć jakiś oddział swojej firmy zagranicznej. Energa będzie w przyszłości spółką publiczną, niezależną. Siedziby tych spółek będą w tych miejscach, gdzie są dzisiaj" - cytuje PAP.
Celem zmian w projekcie uchwały dot. Polityki energetycznej Polski do 2030 r. jest m.in. tworzenie warunków, które umożliwią konkurencję naszych firm energetycznych na rynku regionalnym, pozakrajowym.
Aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, potrzebne są znaczne nakłady finansowe na ten cel, szacowane nawet na więcej niż 38 mld EUR w perspektywie kolejnych dwudziestu lat.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.