Z informacji podawanych przez dziennik Rzeczpospolita wynika, że Polska Grupa Energetyczna zamierza kupować energię elektryczną produkowaną w kaliningradzkiej elektrowni jądrowej. Mówi się o znacznych ilościach, bo z tego źródła moglibyśmy importować nawet 8% z całego zapotrzebowania Polski.
Fot. inzynieria.com
Zdaniem dziennika już prowadzone są rozmowy na temat budowy połączenia energetycznego pomiędzy Polską a Kaliningradem. Rozmowy mają prowadzić przedstawiciele polskiej PGE i PSE Operator z rosyjskim Inter RAO. Za kilka miesięcy okaże się, na jakie ilości energii rosyjskiej moglibyśmy liczyć.
Planowana w Kaliningradzie elektrownia atomowa ma być zbudowana do 2016 r., kiedy zostanie uruchomiony pierwszy blok. Uaktywnienie drugiego bloku planuje się na rok 2018.
W obliczu grożącego Polsce potężnego niedoboru energii już w 2015 r. konieczne jest podejmowanie kroków w celu zabezpieczenia dostaw energii z innych, pozakrajowych źródeł. Połączenie energetyczne z obwodem Kaliningradzkim możliwe będzie tylko wówczas, kiedy okaże się to opłacalne i zasadne stanie się podpisywanie długoterminowych kontraktów. Budowa linii transgranicznej miałaby potrwać około 4 lat. Jesienią mają być gotowe analizy dotyczące jej budowy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.