• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czas na czyste powietrze w Krakowie

Opublikowano: 20-01-2012 Źródło: Times Square Public Relations

„Tak dla czystego powietrza w Krakowie” – pod takim hasłem w czwartek 19 stycznia, w krakowskim hotelu Kossak, odbyła się debata zorganizowana przez Stowarzyszenie Tak, Kraków!. Zaproszeni eksperci i członkowie stowarzyszenia dyskutowali o problemie smogu. Zastanawiano się nad sposobami, które pozwolą zwalczyć przyczyny zanieczyszczonego powietrza.


Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Fot. z archiwum Times Square Public Relations Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Fot. z archiwum Times Square Public Relations

Ireneusz Raś – Przewodniczący Stowarzyszenia Tak, Kraków! Fot. z archiwum Times Square Public Relations Ireneusz Raś – Przewodniczący Stowarzyszenia Tak, Kraków! Fot. z archiwum Times Square Public Relations

-Dzisiaj będziemy zajmować się ochroną środowiska i kwestiami związanymi ze smogiem. Mówimy  Tak dla czystego powietrza w Krakowie a powietrze w  Krakowie jest bardziej zanieczyszczone niż w Katowicach i Warszawie. Z eksperckich wystąpień chcemy wynieść praktyczne wnioski. Zaprosiliśmy zatem osoby, które zajmują się tym na skalę ogólnokrajową, w tym parlamentarną jak i wojewódzką –mówił Ireneusz Raś – Przewodniczący Stowarzyszenia Tak, Kraków! 

Z pierwszą ekspercką prezentacją na temat jakości powietrza w Krakowie na tle województwa małopolskiego wystąpił Paweł Ciećko – Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

-Informacje z naszych stacji monitoringu pokazują tendencje zanieczyszczeń w powietrzu w Krakowie. Sytuacja pozostawia wiele do życzenia. Główną przyczyną jest w 60% niska emisja – czyli nasza prywatna komunikacja, plus piece domowe, gdzie spala się wszystko, najrzadziej wysokiej jakości paliwo – mówił Paweł Ciećko

Jego zdaniem powinien zostać stworzony specjalny program ochrony powietrza nie tylko dla Krakowa ale dla całej południowej Polski. W przeciwnym razie, w wyniku fatalnej sytuacji, samorządy będą musiały płacić wysokie kary. Zostaną także cofnięte pieniądze na walkę z zanieczyszczeniem.

-Należy skupiać się na zastępowaniu domowych palenisk innymi źródłami dostarczającymi energii cieplnej oraz ściśle ograniczyć ruch samochodów w centrum – dodał Paweł Ciećko.

Małgorzata Mrugała, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Fot. z archiwum Times Square Public Relations Małgorzata Mrugała, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Fot. z archiwum Times Square Public Relations

Małgorzata Mrugała, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie mówiła o źródłach finansowania koniecznych zmian m.in. poprzez dotacje i pożyczki dla gmin i różnych podmiotów gospodarczych. 

-Z takiej pomocy mogą skorzystać także osoby fizyczne, dzięki naszej współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska. Zapotrzebowanie jest dość duże i ważna jest inwentaryzacja źródeł zanieczyszczeń. Najlepszym wyjściem jest podłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dlatego współpracujemy z gminami, aby rozbudowywać sieci ciepłownicze, nie tylko w Krakowie ale w okolicznych miejscowościach – mówiła Małgorzata Mrugała.

Tadeusz Arkit, poseł na Sejm RP i członek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa omawiał założenia ustawy, która reguluje kwestie czystości i porządku w gminach. 

-Efektem ustawy ma być to, że nikomu nie będzie się opłacało pozbywać śmieci poprzez ich spalanie w piecach. Samorządy będą wprowadzać jej założenia do lipca 2013 r. – mówił  Tadeusz Arkit.

Jan Orgelbrand – Zastępca Głównego Inspektora Sanitarneg. Fot. z archiwum Times Square Public Relations Jan Orgelbrand – Zastępca Głównego Inspektora Sanitarneg. Fot. z archiwum Times Square Public Relations

Kwestie negatywnego wpływu smogu na zdrowie omówił Jan Orgelbrand – Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. 

Chcemy walczyć ze smogiem, bo powoduje negatywne skutki dla zdrowia. Zagrożenia, które niesie ze sobą, są może zagrożeniami mało efektownymi, ale doprowadzają do wielu schorzeń. W smogu są dioksyny, tlenek siarki, tlenek węgla, to wszystko co nasz organizm bardzo ciężko znosi. Jest to wstęp do raka i do chorób, które prowadza wprost do bardzo ciężkich schorzeń – mówił Jan Orgelbrand.

Podkreślał, że smog występujący w Krakowie, czyli smog typu londyńskiego, to sprawa, której organizm na dłuższą metę znieść nie może. Nie chodzi jedynie o skutki obecne ale także o  tzw. skutki odroczone, które kumulują się przez pokolenia. Walka o czyste powietrze jest walką o zdrowie i należy tę walkę prowadzić od zaraz. 

Zdaniem Ireneusza Rasia należy prowadzić szeroko zakrojone działania edukacyjne. Mieszkańcy regionu często nie zdają sobie sprawy, jak ich codzienne działania przekładają się na zanieczyszczenia powietrza. 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia