Jak wynika z szacunków Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), niemal 900 wykwalifikowanych specjalistów znajdzie zatrudnienie przy obsłudze pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Choć nie wbito jeszcze pierwszej łopaty na placu budowy siłowni, trwa już szkolenie kadr przez NCBJ, polskie uczelnie, jak również zagraniczne firmy.
NCBJ ocenia, że w planowanej elektrowni będzie potrzeba łącznie 880 specjalistów: około 400 inżynierów i 450 techników, zaś kadra menedżerska i obsługa administracyjna to kolejnych 30 specjalistów.
„Każda z tych grup ma inne potrzeby, a więc należy je szkolić oddzielnie. Proces kształcenia przyszłych kadr dla energetyki jądrowej powinien obejmować licea, technika, uczelnie wraz z organizowaniem szkoleń zgodnie z bieżącymi potrzebami. Np. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestora polskiej elektrowni jądrowej - Polskiej Grupy Energetycznej - w NCBJ przeprowadzono już cztery wysokospecjalistyczne kursy doszkalające” – poinformował rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.
Centrum, które posiada jedyny czynny reaktor jądrowy w Polsce (może on służyć do kształcenia kadr), współpracuje z polskimi i zagranicznymi uczelniami i instytutami naukowymi. Prowadzi programy edukacyjne, a z zajęć organizowanych przez Centrum każdego roku korzysta ponad 7 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. Ponadto w tym roku odbyła się V edycja „Szkoły Energetyki Jądrowej”, w której wzięło udział niemal 200 osób.
Na niektórych polskich uczelniach wyższych działają specjalizacje w kierunkach związanych z energetyką jądrową, natomiast na Politechnice Warszawskiej uruchomiono studium podyplomowe w tej dziedzinie.
Ponadto polskich specjalistów kształci również koncern Westinghouse (letnie staże dla studentów oraz program transferu technologii w dziedzinie analiz bezpieczeństwa swoich nowych reaktorów) oraz GE Hitachi (letnie staże dla studentów).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.