5 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie największego na świecie Zielonego Bloku w Elektrowni Połaniec. Blok w 100% opalany jest biomasą, a moc jednostki wynosi 205 MW. Wartość inwestycji to blisko 1 mld zł.
For. z archiwum GDF SUEZ Energia Polska S.A.
Zainstalowany w Połańcu kocioł opalany jest paliwem biomasowym, który stanowią zrębki drzewne (80%) oraz odpady rolnicze (20%). Funkcjonuje na bazie najbardziej innowacyjnych technologii dla tego typu paliwa. Blok składa się z kotła fluidalnego ze złożem cyrkulacyjnym, zraszacza elektrostatycznego i instalacji odsiarczającej.
Produkowana przez Zielony Blok energia wystarcza do zasilania 600 tys. gospodarstw domowych rocznie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom w zakresie redukcji emisji CO2 do atmosfery rocznie trafi o 1,2 mln t szkodliwych substancji mniej niż w przypadku, gdyby produkcja odbywała się w sposób konwencjonalny. Zielony Blok do użytku oddano pod koniec ubiegłego roku. Jak zapewnia jego właściciel - GDF Suez - to największa tego typu jednostka na świecie. Paliwo do jego opalania zapewniają dostawcy posiadający odpowiednie certyfikaty środowiskowe.
Prace budowlane przy konstrukcji kotła ruszyły w listopadzie 2010 r. W połowie 2011 r. rozpoczęto montaż części ciśnieniowej. Wówczas też odbył się symboliczny „chrzest” 100-tonowego walczaka zawieszonego 50 m nad ziemią, stanowiącego serce instalacji. Tzw. „zimny rozruch”, polegający na sprawdzeniu działania pomontażowego urządzeń i chemicznym czyszczeniu kotła, trwał od kwietnia do sierpnia ubiegłego roku. W październiku 2012 r. miała miejsce synchronizacja nowego bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.
Funkcję Inżyniera Kontraktu pełniła firma Tractebel Engineering. Do jej obowiązków należało opracowanie studium wykonalności, wystosowanie zapytań ofertowych, ocena ofert, sprawdzenie projektów szczegółowych oraz zapewnienie wsparcia spółce GDF Suez Energia Polska w zakresie logistyki dostaw biomasy, spraw ekonomicznych, prawnych, wykonania ekspertyz cieplnych, kontroli jakości. Podczas realizacji inwestycji Inżynier sprawował nadzór nad budową, uczestniczył w próbach z biomasą, prowadził inspekcję części mechanicznej, zarządzał projektem. Zapewniał też wsparcie na etapie odbiorów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.