Patronat honorowy nad tegoroczną edycją targów objęli: Ministerstwo Gospodarki, Prezydent Miasta Bielska-Białej, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), PGE Energia Odnawialna SA, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki, Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne, a także Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Generalnym Partnerem wydarzenia została Grupa TAURON Polska Energia S.A. Patronat medialny sprawował m.in. periodyk „Paliwa i Energetyka”.

21 tys. zwiedzających

W tym roku do Bielska-Białej przyjechała rekordowa liczba wystawców – aż 740 z 18 krajów Europy i Azji. Zaprezentowali oni najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty oraz technologie służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania. Znalazły się wśród nich m.in.: stacje transformatorowe; rozdzielnice; agregaty prądotwórcze i napędy; odnawialne źródła energii; maszty oświetleniowe i oprawy; aparaty i systemy pomiarowe, automatyki, przesyłania i obróbki informacji; kable i przewody, pojazdy specjalistyczne dla energetyki. Stoiska wystawiennicze odwiedziło około 21 tys. zwiedzających.

Nie tylko targi

Jak co roku w trakcie targów odbyły się konferencje i seminaria, jak również mniej formalne spotkania wystawców z kontrahentami. Jedną z ważniejszych konferencji była ta zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne pt. „Produkcja energii elektrycznej z OZE oraz Systemy Zarządzania Jakością Energii”. Zaprezentowano na niej m.in. aktualne problemy związane z przedłużającym się procesem powstawania ustawy o OZE, a także uwarunkowania transformacji gospodarki na niskoemisyjną.

Z kolei Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza zorganizowała panel, którego celem było promowanie rozwoju polsko–szwajcarskich stosunków gospodarczych. Odbyły się także warsztaty „Inżynier Elektryk w Europie - Ujednolicenie Kształcenia Inżynierów Elektryków w UE”, zorganizowane w ramach projektu ELEVET przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Polską Izbę Gospodarczą Elektrotechniki. Przedstawiono na nich najnowsze zasady kształcenia formalnego oraz koncepcję zasad dokształcania na kursach uznawanych w krajach należących do Unii Europejskiej.

Ważnym elementem spotkania w Bielsku-Białej były konkursy i wyróżnienia, m.in. medale 26. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2013, medale PGE Energia Odnawialna S.A., a także wyróżnienia honorowe. Spośród 54 innowacyjnych produktów zgłoszonych do konkursu targowego na wyróżniający się produkt, komisja konkursowa pucharem Ministra Gospodarki wyróżniła energooszczędne transformatory rozdzielcze wykonane z zastosowaniem rdzenia amorficznego produkowane w Polsce przez ABB. 

Targi ENERGERTAB od lat są ważnym miejscem spotkań przedstawicieli firm wykonawczych, dostawczych, producenckich, projektowych i inwestorów związanych z sektorem energetyki, elektrotechniki i automatyki energetycznej. Prezentowane produkty oraz wydarzenia towarzyszące cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, którzy mogą nie tylko zapoznać się z nowinkami branżowymi, ale też zdobyć wiedzę i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Kolejną, 27. edycję Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich – ENERGETAB zaplanowano na 16-18 września 2014 r.

 

Zobacz fotogalerię z targów ENERGETAB 2013

Zobacz wideorelację z targów ENERGETAB 2013