Doroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu to największa w Polsce i jedna z ważniejszych w tej części Europy ekspozycja rozwiązań dla ochrony środowiska. Jubileuszowa, 25. edycja, odbyła się w dniach 7-10 października, a jej tematem przewodnim było „Finansowanie ochrony środowiska w Polsce”.
Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Targi te, oprócz zagadnień związanych z wodą, ściekami, energią konwencjonalną, odnawialną (od fotowoltaiki, poprzez biogaz i biomasę, po gaz z łupków, energię z wiatru i wody), poruszają także kwestie odpadów i recyklingu. Ponadto ich zakres tematyczny obejmuje zmiany klimatu, ochronę powietrza, ochronę przed hałasem i wibracjami, jak również budownictwo komunalne i energetyczne, rewitalizację terenów poprzemysłowych oraz ochronę przeciwpowodziową. Wydarzenie to uzupełniają odbywające się w tym samym czasie Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej Komtechnika.
Bogata oferta wystawiennicza
W zakresie wody i ścieków na tegorocznej ekspozycji można było zobaczyć najnowsze maszyny i urządzenia do wywozu nieczystości, a także ofertę związaną z m.in: oczyszczaniem ścieków; systemami uzdatniania i kontroli jakości wody pitnej; zaopatrzeniem w wodę; technologiami ulepszania środowiska wodnego; pompami; melioracją; zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi; analizą, kontrolą i pomiarami wody; sieciami kanalizacyjnymi, bezwykopową renowacją rurociągów; przydomowymi oczyszczalniami ścieków.
Oferta związana z energetyką dotyczyła m.in.: systemów montażu kolektorów, instalacji i akcesoriów do przesyłu; wytwarzania, magazynowania i oszczędzania energii; małych turbin wiatrowych, małych elektrowni wodnych, kotłów na biomasę, kotłów kogeneracyjnych i pomp ciepła; instalacji do uzyskiwania paliwa z odpadów komunalnych; komponentów do biogazu i biomasy.
Osoby szukające informacji o odpadach i recyklingu mogły zapoznać się z produktami obejmującymi m.in. obróbkę i utylizację odpadów; gromadzenie i transport odpadów; zagospodarowanie osadów ściekowych.
Ponadto zwiedzający mieli możliwość poznania oferty instytucji realizujących programy finansowe i doradcze – udzielały one informacji na temat finansowania inwestycji prośrodowiskowych oraz pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się także Miasteczko Ekologiczne, w ramach którego wystawcy proponowali ekologiczne rozwiązania dla miast i osiedli. W sumie w Poznaniu zaprezentowało się ponad 600 firm z 21 krajów, m.in. z Niemiec, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Austrii, Czech, Szwajcarii, Holandii i Włoch.Wśród zwiedzających byli m.in. przedstawiciele firm zajmujących się energetyką konwencjonalną i ze źródeł odnawialnych, prosumenci i profesjonaliści zainteresowani tematyką OZE, instytucje samorządowe, naukowcy, rolnicy planujący realizację projektów OZE czy też klienci indywidualni poszukujący ekologicznych rozwiązań.
Nagrody i wyróżnienia targowe
Tradycją stało się już wręczenie nagród i wyróżnień. Złotymi Medalami MTP na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO 2013 wyróżniono produkty firm: Z.P.D. SKIEPKO, AK NOVA, Senertec Kraft – Wärme – Energiesysteme GmbH oraz P.P.U.H. „HORUS –ENERGIA”. Złotymi Medalami MTP na Międzynarodowych Targach Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA 2013 nagrodzono produkty firm: EKOCEL, Alfred Kärcher GmbH & Co. KG oraz Deere & Company. Ponadto wielu wystawcom wręczono nagrody Acanthus Aureus za aranżację stoiska wystawienniczego oraz wyróżnienia za przypadający na ten rok jubileusz działalności firmy.
Aż 4 nagrody trafiły do Kärcher sp. z o.o., będącej spółką zależną producenta urządzeń - firmy Kärcher z Niemiec. Producent m.in. przyjaznych dla środowiska urządzeń czyszczących oraz sprzętu do nawadniania ogrodów został uhonorowany dwoma Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich: za system czyszczenia paneli słonecznych iSolar oraz wielozadaniowy ciągnik komunalny MIC 34, a także nagrodą Acanthus Aureus za stoisko oraz wyróżnieniem z okazji 20-lecia istnienia na polskim rynku.
Konferencje i szkolenia
Targi Poleko to nie tylko ekspozycja, ale również liczne debaty, konferencje, warsztaty i szkolenia – w tym roku podczas czterech dni odbyło się ich ponad 50. Jednym z ważniejszych wydarzeń była konferencja zorganizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie pt. „Ekologia w jedności z ekonomią”, pierwsza z cyklu dorocznych konferencji mających łączyć zagadnienia ochrony środowiska z tematami gospodarczymi. W debacie wzięli udział: Marcin Korolec (Minister Środowiska), Andrzej Kepel (prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA), Andrzej Malinowski (prezydent Pracodawcy RP), Konrad Szymański (poseł Europarlamentu) oraz prof. Tomasz Żylicz z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie tego spotkania poruszano nie tylko kwestie związane z ekologią i ekonomią, ale również z tym, co może decydować o stopniu trudności połączenia tych dwóch dziedzin (m.in. ustawodawstwo, wspólny rynek, polityka międzynarodowa czy kryzys gospodarczy). Na koniec w dyskusję włączyła się publiczność zainteresowana zwłaszcza tematem konsultacji zmian legislacyjnych z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Zadawano m.in. pytanie: w jaki sposób konstruować polskie prawo środowiskowe tak, aby było przychylne przedsiębiorcy?
Forum Czystej Energii, Forum Recyklingu oraz Glob Pełen Energii
W trakcie targów odbył się także cykl 3-dniowych wydarzeń: Forum Czystej Energii, Forum Recyklingu oraz Glob Pełen Energii. W trakcie Forum Czystej Energii poruszano m.in. następujące kwestie: energetyka odnawialna w świetle najnowszych uregulowań prawnych, energetyka prosumencka, mikrokogeneracja, elektrownie słoneczne, gaz z łupków, biogaz, biomasa w energetyce zawodowej czy finansowanie projektów energetyki odnawialnej. Podczas Globu debatowano nad stagnacją w układach solarnych i przedstawiano błędy w instalacjach słonecznych. Zastanawiano się też czy budownictwo energooszczędne musi być drogie. Z kolei tematem przewodnim Forum Recyklingu była edukacja ekologiczna w gminach – skupiono się na mechanizmach i narzędziach oddziaływania na mieszkańców, zyskach i kosztach selektywnej zbiórki odpadów w gminach, a także przygotowaniu surowca dla recyklera.
Targi POLEKO, będące ekologicznym centrum Polski, były świetną okazją do spotkania kontrahentów z kraju i zagranicy oraz nawiązania wielu kontaktów biznesowych, które z pewnością zaowocują w przyszłości. Kolejna edycja już w październiku 2014 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.