W ramach unijnej perspektywy budżetowej na lata 2014–2020 szanse na dofinansowanie ma 248 priorytetowych projektów energetycznych. O dotowanie wybranych przez Komisję Europejską projektów będzie można się starać w ramach funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (CEF). Fundusz będzie dysponował kwotą 5,8 mld EUR z przeznaczeniem na projekty energetyczne. Równocześnie koszt budowy nowych sieci energetycznych wycenia się na około 200 mld EUR.
Fot. z archiwum GAZ-SYSTEM S.A.
Polska uczestniczy w 12 przedsięwzięciach spośród ogłoszonych przez KE 248 projektów z szansami na dofinansowanie unijne. M.in. są to połączenia gazowe z Litwą i Danią oraz rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu.
Komisja zastrzegła, że wskazane projekty mogą się starać o wsparcie, jednak nie jest to równoznaczne z jego otrzymaniem. Skorzystają one jednak z możliwości przyspieszonej ścieżki w zakresie pozyskiwania pozwolenia na budowę.
KE potwierdziła, że dotacje będą przeznaczane również na takie inwestycje, których nie można zrealizować w warunkach komercyjnych, a równocześnie będą one związane z korzyściami społecznymi.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.