Polski rząd prowadzi negocjacje z inwestorami m.in. z Japonii i Korei Południowej w sprawie budowy nowej elektrowni zasilanej węglem, która powstanie na gruntach Kompanii Węglowej w Woli k. Pszczyny. Decyzje w sprawie wyboru inwestora mają zapaść do połowy przyszłego roku.

Partnerzy z Japonii i Korei Południowej nie są jedynymi inwestorami zainteresowanymi współpracą, ale wicepremier Janusz Piechociński prowadzi z nimi rozmowy w pierwszej kolejności. Wybór partnera ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni, a ostateczne decyzje w sprawie inwestycji – do połowy 2014 r.
Piechociński podkreślił, że zainteresowanie inwestorów jest olbrzymie, co daje szansę na stworzenie na gruntach Kompanii Węglowej elektrowni najnowocześniej generacji, której sprawność spalania wyniesie 46,2%. Budowa elektrowni ma pomóc w ustabilizowaniu popytu na polski węgiel.
Zainteresowani współpracą są trzej inwestorzy: japońska firma Mitsui & Co, koreański koncern Samsung C&T Corporation oraz chińska spółka Sepco Electric Power Construction Corporation. Jak poinformował minister – ta inwestycja nie jest w żaden sposób zagrożona.
Nowa siłownia węglowa w Woli
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do 2019 r. w Woli k. Pszczyny na terenie dawnej kopalni Czeczott powstanie elektrownia węglowa o mocy 1 tys. MW . Ma ona zużywać 2,5-3,5 mln ton węgla i produkować 5-7 TWh energii rocznie. Jak poinformował wiceprezes KW Marek Uszko, w przypadku tej inwestycji w grę wchodzi także współpraca z jedną z krajowych grup energetycznych lub zaangażowanie Polskich Inwestycji Rozwojowych. Decyzję w tej sprawie ma podjąć powołany do połowy przyszłego roku nowy zarząd spółki. Szacowany koszt inwestycji to około 1,5 mld EUR.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.