Centrum Badawcze "Konwersja Energii i Źródła Odnawialne" to jedna z największych inwestycji realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2001-2013.

Działalność centrum badawczego

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber określił ośrodek jako połączenie centrum badawczego z instytucją mocno ukierunkowaną na zastosowanie w gospodarce. Naukowcy współpracując z firmami będą tam badać najnowocześniejsze kierunki technologiczne z obszaru OZE, magazynowania ciepła i konwersji energii. W przyszłości obok ośrodka może też powstać osiedle będące modelowym przykładem inteligentnych technologii związanych z energetyką.
Najważniejszym obszarem działalności ośrodka mają być technologie "plus energetyczne", czyli przeznaczone dla domów prywatnych, małych osiedli, czy budynków użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły.

Budowa ośrodka

Ośrodek składać się będzie z 5 budynków, w których przewidziano m.in. laboratorium technik słonecznych, laboratorium mikrosiłowni kogeneracyjnych, energetyki wiatrowej i inżynierii bezpieczeństwa czy magazyn biomasy. Znajdzie się tam także magazyn energii z basenem, stacja eksperymentalnych małych siłowni wiatrowych czy ścieżka edukacyjna OZE.
Pracownicy i partnerzy

W centrum pracować będą specjaliści z czterech instytutów PAN, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Gdańskiej, a także Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Partnerami przemysłowymi centrum będą firmy: Lotos, Tauron, Energa, KGHM Polska Miedź i Siemens.

Znaczenie instytucji

Kleiber podkreślił, że OZE jest największym wyzwaniem współczesnej energetyki, dlatego tez nowe centrum jest bardzo ważne. Prezes PAN ma także nadzieję, że podobnie jak stało się to w Niemczech, sektor związany z OZE da wielu osobom możliwość nowoczesnego, ciekawego zatrudnienia.