Nowoczesny budynek umożliwia efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jakie rozwiązania zastosowano w obiekcie?

Pod budynkiem zainstalowano m.in. sondy geotermalne, które pozyskują energię z wnętrza ziemi wykorzystywaną m.in. do ogrzewania i chłodzenia budynku. Sondy umieszczono w pionowych odwiertach na głębokości około 50 m.

Ponadto zainstalowano kolektory słoneczne, dzięki którym będzie można ogrzewać wodę, a także ponad 400 modułów fotowoltaicznych (231 na dachu i 108 na elewacjach), służących do zamiany promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Zastosowano również system 36 ruchomych modułów fotowoltaicznych, podążających za pozornym ruchem słońca.

Ponadto w pięciokondygnacyjnym budynku o powierzchni 7,5 tys. m2 zastosowano różnorodne rozwiązania pozwalające oszczędzać zużywaną energię, m.in. system odzyskiwania ciepła, dzięki któremu można odzyskać 80% energii cieplnej z wywiewanego powietrza.

W obiekcie będą m.in. prowadzone badania nad alternatywnymi źródłami energii i energooszczędnością. Znajdują się tutaj laboratoria np. właściwości cieplnych budynków czy inteligentnych sieci energetycznych.

Koszt inwestycji to 35,8 mln zł.