W 2016 r. w tyskiej elektrociepłowni zacznie działać nowy węglowy blok energetyczny. Koszt tej inwestycji to ponad 600 mln zł. Dzięki niej efektywność elektrociepłowni sięgnie 90–95%.
Blok energetyczny w Tychach. Źródło: MSP
Jak powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, „Blok energetyczny, który zacznie działać w Tychach w 2016 r., będzie spalać węgiel bardzo efektywnie i ekologicznie. Dzięki inwestycjom takim jak ta, w 2020 r. będziemy mieli najnowocześniejsze moce wytwórcze w Europie. W ciągu 6 lat za 30 mld zł powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW. To około 13% polskiego zapotrzebowania na energię”.
Jednostkę o mocy 50 MWe i 86 MWt buduje dla TAURON Ciepło katowicka Elektrobudowa. Blok będzie wytwarzać ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji. Po zakończeniu inwestycji bilans mocy elektrociepłowni wyniesie 340 MWt oraz 90 MWe.
Budowa bloku energetycznego w Tychach ruszyła w grudniu 2013 r. Dotychczas wykonano główny fundament kotła fluidalnego. Następnym etapem będzie prac będzie montaż konstrukcji stalowej budynku kotłowni oraz wykonywanie fundamentu maszynowni i turbozespołu.
W odróżnieniu do działających w Tychach jednostek, nowy blok będzie emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla i siedmiokrotnie mniej dwutlenku siarki. Emisja pyłu zmniejszy się czterokrotnie, a tlenków azotu – trzykrotnie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.