W zależności od stanu pogody i poziomu wody w Wiśle od 2 do 3 tygodni potrwa transport gigantycznego ładunku do Stalowej Woli. Drogą wodną jest tam dostarczany nowoczesny sprzęt dla rozbudowywanej elektrociepłowni, w której powstanie blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe i 240 MWt.
Transport urządzeń do Elektrociepłowni Stalowa Wola. Fot. PGNiG S.A.
Ładunek do elektrociepłowni płynie na 12 barkach i 9 statkach
Cały ładunek do Stalowej Woli jest umieszczony na 12 barkach i 9 statkach. Każda jednostka jest załadowana elementami o wadze od 200 do 300 ton. Tego typu transport na tak dużą skalę w Polsce to wielka rzadkość. W ostatnich latach podobne przedsięwzięcie realizowano podczas budowy Mostu Północnego w Warszawie.
Na pokładach jednostek płynących z Gdańska do elektrociepłowni znajdują się m.in. kocioł, generator i turbina. Urządzenia te wcześniej przypłynęły do polskiego portu ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Korei Południowej.
Transport lądowy elementów o tak dużych gabarytach byłby bardzo trudny, a niemal niemożliwy. Na jego potrzeby konieczne byłoby nawet demontowanie części elementów infrastruktury drogowej. Poza tym wiązałoby się to z dużymi utrudnieniami w ruchu.
Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli
Inwestycja polegająca na rozbudowie elektrociepłowni w Stalowej Woli prowadzona jest we współpracy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz spółki Tauron Polska Energia. Powstanie tam blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe i 240 MWt. Oddanie bloku do użytku planowane jest na rok 2015. Koszt realizacji inwestycji to ponad 1,5 mld zł.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.