Już ponad 10 mln zł wypłacił dotychczas Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego”. W wyniku zmiany wprowadzonej kilka dni temu kolejne środki będą mogły być przeznaczone również na zakup nowych kotłów węglowych.
Celem Programu jest dofinansowanie zadań realizowanych przez gminę w ramach PONE, co ma przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza w wyniku procesu spalania paliw stałych w budynkach mieszkalnych. Współfinansowanie obejmowało m.in. montaż kotła gazowego i olejowego, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub montaż pieca elektrycznego. Do tej pory jednak dofinansowaniem nie były objęte kotły na paliwa stałe – węgiel i biomasę.
- Zamykanie oczu i udawanie, że w naszym kraju nie ma węgla, a jedyną atrakcyjną opcją ogrzania domów jest gaz, olej i elektryczność jest zachowaniem, które nie przetrwa próby czasu – mówi Prezes Polskiej Izby Ekologii, Grzegorz Pasieka. – Kierunek, który obrał WFOŚiGW w Krakowie jest optymalny, ponieważ opiera się na dofinansowaniu jedynie nowoczesnych, bardzo wydajnych ekonomicznie i bezpiecznych ekologicznie urządzeń. Ich efektywność cieplna jest porównywalna do wydajności lokalnych elektrociepłowni – dodaje.
Obecnie współfinansowaniem objęty jest również montaż nowych, ekologicznych i ekonomicznych kotłów na węgiel lub biomasę. Dofinansowanie nowej kotłowni będzie możliwe w przypadku braku technicznej możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej.
Program Ograniczenia Niskiej Emisji trwa od 2012 do 2017 roku. Nabór wniosków o dofinansowanie nowego źródła ogrzewania jest ciągły. Wniosek można znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Krakowie w zakładce „Środki Krajowe”.
Polska Izba Ekologii utworzona została w listopadzie 1999 r. Jako organizacja samorządu gospodarczego obecnie zrzesza 116 podmiotów gospodarczych z całego kraju. Wspólnym celem przedsiębiorstw, biur projektowych i instytutów badawczych, skupionych w Izbie jest dążenie do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce. Poprzez współpracę z Ministerstwem Środowiska Członkowie Izby mogą skutecznie wpływać na kształt tworzonego prawa w tej dziedzinie. Dużą rolę w tym procesie odgrywa siedemdziesięcioosobowe gremium ekspertów PIE.
Współdziałanie z Narodowym i Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ułatwia podmiotom zrzeszonym w Izbie korzystanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Izba organizuje również szkolenia na ten temat, w których prócz przedsiębiorców biorą udział przedstawiciele samorządów lokalnych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.