Celem opracowania wspomnianego projektu jest dostosowanie polskiego prawa do regulacji unijnych ws. rozpowszechnienia inteligentnych systemów pomiarowych.

Zgodnie z przepisami UE odbiorca końcowy powinien mieć łatwy dostęp do kompletnych informacji o zużyciu energii, a szczególnie do sumarycznych danych za okres przynajmniej trzech lat wstecz. Informacje te powinny być udostępniane za pośrednictwem internetu lub wyświetlacza w liczniku. W konsekwencji ma to m.in. prowadzić do racjonalizacji zużycia energii w gospodarstwach domowych i zmniejszenia energochłonności gospodarki. Ponadto ma wpłynąć na elastyczność i konkurencyjność rynku energii.

W odniesieniu do firm energetycznych wprowadzenie inteligentnego pomiaru zużycia energii elektrycznej pozwoli na redukcję kosztów dzięki dostępowi do dokładniejszych danych rynkowych. Przyczyni się też do wzrostu przychodów w wyniku redukcji strat i nieefektywności w systemie.

W przypadku operatorów elektroenergetycznego systemu przesyłowego zmiany mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa tego systemu i obniżenie kosztów mechanizmu bilansowania.

Sprzedawcy energii będą mogli zaproponować oferty dostosowane do indywidualnych potrzeb odbiorców.

Koszty zainstalowania i obsługi inteligentnego licznika ma ponosić operator systemu dystrybucyjnego, jednak w praktyce oznacza to, że zostaną wpisane do taryfy dla odbiorców.