Przyczyną rezygnacji z inwestycji jest zmiana uwarunkowań ekonomiczno-finansowych.

Dotychczas w ramach przedsięwzięcia zrealizowano następujące zadania:

– przebudowa kotłów wodnych – głównym jej celem była poprawa stanu technicznego eksploatowanych kotłów wodnych wraz z przystosowaniem ich do współspalania biomasy. Etap ten zrealizowano w latach 2005, 2009, 2010;

–  budowa instalacji odsiarczania, odpylania oraz dostosowanie infrastruktury ciepłowni do nowego układu technologicznego – zabudowa wspólnej instalacji odpylania i odsiarczania dla kotłów wodnych miała na celu znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Prace te wykonano w 2011 r.;

– w trakcie realizacji jest zadanie 3, tj. budowa docelowej Stacji Uzdatniania Wody wraz z połączeniami technologicznymi z hydrofornią i terenem ciepłowni.

„W okresie trwania projektu zmieniały się uwarunkowania prawne związane ze spalaniem lub współspalaniem biomasy (paliwo) oraz radykalnie obniżeniu uległy ceny na rynku hurtowym energii elektrycznej. Powyższe zmiany wymuszały konieczność dostosowywania projektowanej instalacji do aktualnych warunków otoczenia oraz jego optymalizacji, polegającej na odstąpieniu od realizacji kolejnych zadań. Wobec nierentowności wykonania kolejnych prac odstąpienie od dalszego prowadzenia projektu nie pociąga za sobą negatywnych skutków dla działalności Grupy kapitałowej Spółki” – podano w komunikacie.

W efekcie podjętej decyzji nie powstanie kocioł fluidalny oraz turbozespół upustowo-kondensacyjny.

Możliwe, że spółka wróci do projektu, jeśli nastąpią zmiany uwarunkowań ekonomicznych (wzrost cen energii lub obniżenie cen jednostek CO2).