Elektrownia geotermalna Svartsengi wytwarza zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Zasila też jedno z najbardziej popularnych w Islandii sztucznych kąpielisk SPA. Jest idealnym przykładem wykorzystania naturalnej energii i wzorem dla projektów kogeneracyjnych.
Islandzka kogeneracyjna elektrownia geotermalna Svartsengi. Fot. inzynieria.com
Kompleks geotermalny zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części Islandii, na półwyspie Reykjanes, na terenach Illahraun, pokrytych lawą wulkaniczną po erupcji z XIII w.
Wiercenia otworów geotermalnych rozpoczęły się w połowie listopada 1971 r. Głębokość wierceń ustalono na 700 m, jednak już na głębokości 250 m temperatura wody wynosiła około 200 st. C. Tak więc w pierwszym etapie powstały trzy otwory, a najgłębszy z nich wykonano do około 400 m.
Ciepła woda z Svartsengi popłynęła do domów w Grindavík w listopadzie 1976 r., a rok później do gospodarstw w Njarðvík. Elektrowania geotermalna jest jednak najbardziej znana z tego, że zasila kompleks wypoczynkowy SPA, znany jako Blue Lagoon.
Obecnie zdolność produkcyjna zakładu energetycznego w Svartsengi wynosi 75 MW energii elektrycznej i 150 MW energii cieplnej. Powstawał on etapami: pierwszy zakończono w roku 1979, a ostatni (szósty) zrealizowano w latach 2006-2008.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.