W skardze do KIO Wärtsilä wskazała, że zapisy przetargu w sposób rażący naruszają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Firma uznała, że ograniczenie zamówienia do technologii turbinowych narusza uczciwą konkurencję i zasadę równego traktowania wykonawców. W opisanym w zamówieniu zastosowaniu silniki tłokowe oferowane przez fiński koncern są równoważne rozwiązaniom opartym na blokach gazowo-parowych.

PGNiG Termika ogłosiła przetarg na przetarg na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań 25 listopada br. Jego zapisy stanowią, że w postępowaniu mogą wziąć udział tylko firmy dostarczające technologię opartą na turbinach gazowo-parowych. Przetarg wyklucza zatem możliwość udziału w nim alternatywnych rozwiązań, w tym silników tłokowych które dostarcza Wärtsilä. Moc nowego bloku na warszawskim Żeraniu ma wynosić 420-490 MWe oraz powyżej 250 MWt.

Jesteśmy przekonani, że nie ma wystarczającego powodu dla odrzucenia technologii silnikowej, tym bardziej, że takie rozwiązania zostały już sprawdzone w praktyce w wielu instalacjach dużej skali, które od lat pracują na całym świecie – podkreśla Risto Paldanius, Wiceprezes Wärtsilä Power Plants ds. rynku europejskiego i afrykańskiego.

Poza argumentami prawnymi Wärtsilä zwraca uwagę także na kwestie finansowe oraz operacyjne, będące mocnymi stronami oferowanej przez nią technologii. Według szacunków PGNiG Termika instalacja bloku gazowo-parowego o mocy około 450 MW to koszt rzędu 1,5 mld zł, podczas gdy Wärtsilä wycenia koszt budowy bloku gazowego silnikowego na około 900 mln zł. Technologia fińskiej firmy pozwoliłaby także na krótszy czas budowy instalacji (16 miesięcy w porównaniu to około 3 lat dla bloku gazowo-parowego) oraz zapewniłaby m.in. możliwość szybszego rozruchu i wyłączenia instalacji czy większą odporność na awarie niż blok parowo-gazowy, przy zachowaniu długoterminowej opłacalności inwestycji na tym samym poziomie.

Odwołanie zostało złożone 4 grudnia. KIO na rozpatrzenie sprawy ma 15 dni.