Wybranymi instytucjami są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Będą one odpowiedzialne za ogłaszanie konkursów na unijne wsparcie dla projektów, poprawiających bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz będą wybierały i kierowały realizacją przedsięwzięć tego typu.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiedziało, że z programu na inwestycje związane z niskoemisyjną gospodarką trafi 1 mld 828,4 mln euro. Na projekt związany z bezpieczeństwem energetycznym trafi zaś 1 mld euro.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie wybierał m.in. projekty wspierające efektywne wykorzystanie energii i wykorzystujące OZE w infrastrukturze publicznej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma odpowiadać z kolei za przedsięwzięcia niwelujące niską emisję gazów cieplarnianych w regionie śląskim.

Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy, jako trzecia instytucja, będzie ogłaszał konkursy na dofinansowanie projektów dotyczących budowy i modernizacji sieci, które łączą jednostki wytwarzania energii elektrycznej z OZE z siecią energetyczną, a także przedsięwzięć, które umożliwiają rozwój inteligentnych systemów dystrybuowania, magazynowania i przesyłu gazu i energii elektrycznej.

Program operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” jest jednym z największych źródeł finansowych dla Polski, jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową, energetykę, gospodarkę niskoemisyjną, czy energetykę. Jego całkowity budżet wynosi ok. 115 mld zł.