List do posłów wystosowały 83 organizacje, firmy i instytucje, a wśród nich m.in. agencje energetyczne, klastry, organizacje rolnicze i samorządowe, lokalne i regionalne organizacje pozarządowe, firmy doradztwa energetycznego, organizacje biznesowe zrzeszające producentów urządzeń wytwarzających energię oraz organizacje młodzieżowe.

Autorzy listu krytycznie oceniają ustawę o OZE w obecnej wersji – twierdzą oni, że projekt odbiera szanse na rozwój energetyki obywatelskiej i nie wspiera lokalnych źródeł energii. Dodają także, iż ustawa podtrzymuje uprzywilejowaną pozycję koncernów energetycznych.

Jakich zmian wymaga projekt ustawy o OZE?

Jedną z proponowanych przez nich zmian w projekcie ustawy jest m.in. wprowadzenie taryf gwarantowanych (FiT) dla najmniejszych prosumenckich instalacji odnawialnych źródeł energii. Ponadto, postulują oni rozszerzenie definicji prosumenta o wszystkie podmioty użytkujące mikroinstalacje, w tym spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, jak również wycofanie się z dalszego wspierania wielkoskalowego współspalania biomasy.