Prowadzący sesję plenarną zatytułowaną „Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?” Bogusław Chrabota redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” ocenił, że aktualna dyskusja o solidarności energetycznej i unii energetycznej to powrót do korzeni integracji europejskiej, czyli Wspólnoty Węgla i Stali, która po wojnie miała związać węzłami gospodarczymi Francję i Niemcy, zapewniając tym samym Europie pokój.

Selim Kuneralp, Zastępca Sekretarza Generalnego, Sekretariat Karty Energetycznej przedstawił rolę, jaką pełni Karta Energetyczna w rozwijaniu potencjału energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii dla Unii Europejskiej. Odnosząc się do planów budowy unii energetycznej Kuneralp, przekonywał, że cele unii energetycznej są zbieżne z działaniami podejmowanymi przez Kartę Energetyczną.

Prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor ocenił, że na poziomie regionalnym unia energetyczna już powstaje. – Mówiąc o wspólnym obszarze handlowym dla Europy nie możemy przede wszystkim zapominać o infrastrukturze przesyłowej, szczególnie w naszym regionie – przekonywał prezes TGE. W opinii prezesa Łazora kluczem do sukcesu unii energetycznej jest transparentny, otwarty rynek energetyczny, oparty na rozbudowanej infrastrukturze. – Trudno sobie wyobrazić, jak miałaby funkcjonować zinstytucjonalizowana komisja zakupowa – powiedział Łazor.

Christopher Huhne – prezes ds. Europy Zilkha Biomass Energy z Wielkiej Brytanii przypomniał, że polityka energetyczna powinna być zorientowana głównie na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a także ochronę klimatu. Głównym problemem przy tworzeniu unii energetycznej jest w ocenie prezesa Huhne niedostatecznie rozbudowane połączenia energetyczne między państwami unijnymi. Nawiązując do kwestii bezpieczeństwa energetycznego, Huhne przekonywał, że w najbliższej przyszłości należy stawiać na rozwój odnawialnych źródeł energii, bo te pozwalają na rzeczywistą niezależność. – Polska nie powinna zamykać się na energetykę odnawialną, trzymając się miksu energetycznego opartego na węglu, gdyż źródła odnawialne są przyszłością Europy – mówił brytyjski biznesmen.

O związku między bezpieczeństwem energetycznym a zieloną energią mówił także Soren Mouritson, prezes ROMO Wind. Jego zdaniem droga do ograniczenia zależności od paliw rosyjskich wiedzie przez rozwój energetyki odnawialnej, ale – jak powiedział – rozwijając OZE, nie możemy zrezygnować z energii atomowej.

– Z perspektywy biznesowej, celem wspólnej polityki energetycznej powinno być zapewnienie bezpieczeństwa dostaw – przekonywał Herbert Wirth prezes KGHM. Według Wirtha istotnym elementem funkcjonowania unii energetycznej przede wszystkim może stać się wspólna polityka zakupowa. – Byłoby to korzystne szczególnie dla energochłonnego przemysłu europejskiego. Nawiązując do sytuacji w polskiej energetyce, prezes KGHM, spółki ocenił, że zakonserwowanie polskiej energetyki na węglu jest nie do utrzymania. Jego zdaniem przejście na źródła odnawialne będzie długotrwałym procesem, ale polski miks energetyczny musi zostać przebudowany.

Marcin Moskalewicz, prezes zarządu PERN Przyjaźń, mówił o możliwościach, jakie otwiera przed polskim górnictwem zgazowanie węgla. Jego zdaniem technologia ta może być w przyszłości z powodzeniem stosowana w polskich kopalniach, zwłaszcza tam, gdzie wydobycie jest utrudnione lub pozostały resztki tego surowca.

Wprowadzeniem do dyskusji na IX Forum Energetycznym była prezentacja raportu „Ocena aktualnych trendów i celów w perspektywie roku 2030. Kluczowe wskaźniki energetyczne UE” opracowanego przez francuska firmę badawczą Enerdata. Prezes Pascal Charriau omówił kluczowe wskaźniki energetyczne UE oraz aktualne trendy i prognozy sytuacji na rok 2030. Zwrócił uwagę na stały spadek zużycia energii, któremu towarzyszy mniejsze tempo wzrostu PKB. Nastąpiło także zmniejszenie energochłonności dzięki efektywności energetycznej. Efektem tego będzie dalszy spadek emisji CO2. Za najważniejsze czynniki wpływające na sytuacje energetyczną Europy w ubiegłym roku uznał on konflikt na Ukrainie i jej wzmocnienie dążeń do niezależności energetycznej oraz działania na rzecz zwiększenia różnorodności dostawców; wzmocnienie trendu w kierunku większej redukcji CO2 oraz duży spadek cen ropy naftowej.

Wieczorem pierwszego dnia konferencji, podczas uroczystej gali wręczono nagrody Forum Energetycznego. Nagrodę Inwestycja Roku w Energetyce otrzymał PERN „Przyjaźń” SA, za terminal naftowy w Gdańsku. Nagrodę odebrał Prezes Marcin Moskalewicz. Nagrodę Firma Energetyczna roku otrzymał KGHM Polska Miedź S.A. za uruchomienie bloków gazowo-parowych w Polkowicach i Głogowie oraz budowę farm fotowoltaicznych. Nagrodę odebrał Ryszard Biernacki, dyrektor ds. inżynierii produkcji. Instytucją Roku w sektorze energetycznym została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a nagrodę odebrał profesor Wojciech Suwała, Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw.

Organizatorem Forum Energetycznego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Konferencji uczestniczy ponad 300 liderów świata polityki i biznesu oraz eksperci zajmujący się problematyką energetyczną. Partnerem głównym Forum jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. portal www.inzynieria.com