W Elektrociepłowni Rzeszów powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. PGE GiEK SA zawarła umowę z doradcą i inżynierem kontraktu, tj. z konsorcjum utworzonym przez Grontmij Polska sp. z o.o. z Poznania i Grontmij GmbH z Bremen. Wartość podpisanego kontraktu to 3 590 000 zł netto.
Fot. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Instalacja termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii (ITPOE) będzie mieć docelowo moc przerobową na poziomie 180 tys. ton rocznie. W pierwszej kolejności powstanie jedna linia technologiczna o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów.
Umowa z inżynierem kontraktu będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje opracowane dokumentacji przetargowej, ogłoszenie oraz przeprowadzenie postępowania w związku z wyborem generalnego wykonawcy inwestycji.
Energia i ciepło z odpadów w Rzeszowie
„Moc elektryczna brutto projektowanej ITPOE z jedną linią technologiczną – przy założonej kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg – wyniesie 7,87 MWe przy pracy w kondensacji (produkcja wyłącznie energii elektrycznej) i 4,84 MWe przy pracy w kogeneracji” – podaje PGE GiEK SA. Moc cieplna instalacji przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych wyniesie 15,4 MWt.
Podobne instalacje w Europie zlokalizowane są w obrębie istniejących elektrociepłowni, nawet w centrach miast, jak np. w Wiedniu, Brnie, Sztokholmie i Paryżu. „Dzięki bliskości rozdzielni ciepła oraz stacji elektroenergetycznej całość wyprodukowanego ciepła oraz energii elektrycznej z odpadów będzie przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej i systemu elektroenergetycznego” – podkreśla główny inżynier ds. inwestycji i rozwoju Elektrociepłowni Rzeszów Grzegorz Pelczar.
Generalny wykonawca inwestycji powinien zostać wybrany w I kwartale 2016 r. Okres budowy szacuje się na około 30–36 miesięcy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.