Spółka LitPol Link, odpowiedzialna za budowę wysokonapięciowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską a Litwą, poinformowała, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Źródło: LitPol Link sp. z o.o.
Wg planu polsko-litewskie połączenie elektroenergetyczne ma być gotowe w grudniu 2015 r. Celem jego utworzenia jest „domknięcie tzw. Pierścienia Bałtyckiego, sieci połączeń elektroenergetycznych otaczających rejon Morza Bałtyckiego i wyeliminowanie istniejących „wysp energetycznych” na wewnętrznych rynkach energetycznych Unii Europejskiej. Trzy kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia – zostaną podłączone do sieci energetycznej Europy Kontynentalnej” – precyzuje LitPol Link. Planowana moc powstającej linii to 500 MW.
W październiku tego roku zakończy się budowa dwutorowej linii naziemnej 400 kV po polskiej stronie, biegnącej od rozdzielni Ełk Bis do granicy polsko-litewskiej. Obecnie montowane są stalowe pylony, a większość fundamentów dla pylonów jest już gotowa. Długość linii po stronie polskiej wynosi 112 km, a na 30-kilometrowym odcinku trwa instalacja przewodów. Po stronie litewskiej linia budowana jest na długości 51 km od rozdzielni Alytus do granicy z Polską. Te roboty zostaną zakończone w lipcu br.
Rozdzielnie w Ełku i Olicie zostaną w pełni odbudowane do lipca. Zainstalowano już wszystkie metalowe konstrukcje i fundamenty. Na miejscu budowy jest niezbędny sprzęt i pozostałe materiały.
Na początku lutego do stacji Alytus dostarczono najważniejsze elementy połączenia – dwa transformatory 400 kV i 330 kV. Pozostałe transformatory będą na miejscu w maju.
Zaangażowanie finansowe w projekt LitPol Link po stronie polskiej wynosi 430 mln EUR. Koszty po stronie litewskiej wynoszą 150 mln EUR.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.