Wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz przedstawił informację dotyczącą stanu realizacji tego programu. Skupił się m.in. na potencjalnych zagrożeniach dla ludzi i środowiska naturalnego. Podkreślał, że energetyka jądrowa charakteryzuje się zerową emisją gazów cieplarnianych, dlatego budowa tego typu siłowni umożliwi obniżenie emisji przez polską energetykę. Ponadto elektrownia atomowa istotnie wzmocni poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski.

"To są dwa kluczowe aspekty przemawiające za energetyką jądrową, ten aspekt ekologiczno-klimatyczny i ten związany z bezpieczeństwem" - mówił Pietrewicz.

Elektrownia jądrowa powstanie do 2025 r.

Zgodnie z przyjętym w styczniu 2014 r. Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), pierwszy blok atomowy zostanie uruchomiony do końca 2024 r. Pietrewicz potwierdził w Senacie, że elektrownia o łącznej mocy 3 tys. MW powstanie do 2025 r.

Poruszył też temat wpływu inwestycji na środowisko naturalne.

"Strategiczna ocena, w której uwzględniono parametry techniczne planowanej inwestycji nie wykazała żadnych zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska" - wyjaśnił. Nad realizacją przedsięwzięcia ma czuwać dozór jądrowy nadzorowany przez ministra środowiska.

PPEJ realizowany terminowo

Wiceminister podkreślił, że zadania związane z PPEJ są realizowane terminowo. "Wyrażam przekonanie, że jesteśmy na dobrej drodze" - mówił. Dodał też, że dwie trzecie społeczeństwa polskiego popiera rozwój energetyki jądrowej.

Więcej