"W RAFAKO w Raciborzu rozpoczęła się produkcja części ciśnieniowej kotła dla bloku 910 MW na parametry nadkrytyczne, który powstaje w TAURON Wytwarzanie w Elektrowni Jaworzno III" - informuje spółka. Blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2019 r.
Fot. TAURON Wytwarzanie
Kocioł dla nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III jest kotłem pyłowym opalanym węglem kamiennym. Jak podaje Stanisław Tokarski, wiceprezes TAURON Polska Energia ds. strategii i rozwoju, wyprodukowane części ciśnieniowe kotła będą ważyły łącznie około 7500 t. Będą one wytwarzane w halach produkcyjnych RAFAKO w Raciborzu.
"Produkcja rozpocznie się od spawania paneli ściany frontowej przegrzewacza naściennego, następnie z przesunięciem około 3-4 tygodni będą wchodziły do produkcji ściany boczne, a w dalszej kolejności ściana tylna przegrzewacza. W połowie lipca planowane jest rozpoczęcie gięcia wężownic podgrzewacza wody pierwszego stopnia" - podaje spółka.
Od początku listopada prace nabiorą tempa, a poziom pełnej mocy wytwórczej będzie utrzymywał się do końca października przyszłego roku. Planuje się, że zakończenie produkcji części ciśnieniowej kotła nastąpi na koniec kwietna 2017 r.
"Projekt kotła dla jaworznickiego bloku uwzględnia sprawdzone rozwiązania technologiczne najnowszej generacji. Rozwój technologii budowy kotłów przepływowych na nadkrytyczne parametry pary oraz zwiększenie parametrów pary do temperatury i ciśnienia rzędu 600-620°C i 280-300 bar pociąga za sobą konieczność stosowania nowoczesnych stali na część ciśnieniową kotła" – wyjaśnia Albert Kępka, prezes TAURON Wytwarzanie.
Wśród materiałów, które zostaną użyte znajdują się: stal 13CrMo4-5 na ściany szczelne i wężownice podgrzewacza wody oraz 10CrMo910, T91 oraz materiały austenityczne na przegrzewacze pary. Do budowy większości komór i rurociągów przewidziano materiał P91 i P92.
Jakie będą parametry kotła w Elektrowni Jaworzno III?
"Kocioł pyłowy, przepływowy, z wtórnym przegrzewem pary, o sylwetce wieżowej, na węgiel kamienny. Kocioł zostanie wyposażony w układ 4+1 (1 rezerwowy) młynów węglowych, misowo-rolkowych. Palniki węglowe będą zabudowane w układzie tangencjonalnym z możliwością uchyłu w celu zminimalizowania wpływu zmiany paliwa na uzyskiwanie najlepszych osiągów.
- Sprawność cieplna kotła - 94,01%.
- Wydajność cieplna kotła (100% WMT) - 1728,5 MWt
- Ilość spalanego węgla (100% WMT) - 342,5 t/h
- Dane gabarytowe kotła:
- wysokość - ~124 m (poziom rusztu nośnego);
- szerokość – 19,8 m;
- głębokość – 19,8 m" - podano w komunikacie TAURON Polska Energia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.