Nie tylko na Wybrzeżu i w Małopolsce, ale od teraz także na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze. Na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do KOGENERACJI S.A. z Grupy EDF w Polsce wspólnie z RAFAKO S.A., została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania w tutejszej elektrociepłowni są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów.
Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS) w elektrociepłowni Wrocław. Fot. Rafako S.A.
"Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem" - mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.
"Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków" - dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny KOGENERACJI S.A.
Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych.
"Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy. Ale dzięki projektantom i determinacji całego zespołu zrobiliśmy to!" - mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A. i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym.
Newralgicznym momentem był montaż kolektora spalin.
"Kolektor ma 6 m średnicy. Musieliśmy go wprowadzić w niewielką przestrzeń na pracującym obiekcie, pomiędzy kotły wodne, a parowe. Przez cały okres budowy, z uwagi na ograniczony teren, wyzwaniem była odpowiednia koordynacja ustawień dźwigów i konieczność budowy instalacji etapami „budynek po budynku” - wspomina Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A.
W czasie budowy nie było większych niespodzianek, ani dłuższych przestojów. Nie doszło też do żadnego wypadku przy pracy. Przy budowie instalacji we Wrocławiu z RAFAKO S.A. współpracowało 60 firm podwykonawczych. Średnio na terenie budowy pracowało 200 osób, w szczytowych momentach natężenia robót liczba pracowników przekraczała 300 osób.
"Następne czynności, które będziemy wykonywać w ramach prac rozruchowych to wszelkiego rodzaju regulacja układów i sprawdzenie poprawności ich działania. To potrwa około 30 dni. Następnie, po pomyślnym zakończeniu wszystkich prób przystąpimy do ruchu odbiorowego" - tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A.
Instalacja zaprojektowana jest dla wszystkich pięciu kotłów zabudowanych w Elektrociepłowni Wrocław. Jej minimalna wydajność to 170 tys. Nm3 na godzinę, a maksymalna przepustowość to 1,5 mln Nm3 na godzinę.
Zakres prac dla IMOS Wrocław obejmował, podobnie jak trzech wcześniejszych instalacji realizowanych w Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizację obiektu „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji.
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. składa się z czterech zakładów produkcyjnych: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie i EC Muchobór. Głównym akcjonariuszem jest Grupa EDF.
Budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin we wrocławskiej elektrociepłowni jest jedną z czterech takich inwestycji, po Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizowanych przez EDF Polska S.A, których wykonawcą jest RAFAKO S.A. w konsorcjum z PBG S.A. Łączna wartość kontraktu (na który składa się realizacja instalacji w czterech lokalizacjach), podpisanego 6 grudnia 2012 r., wynosi 947 mln zł brutto.
Nowoczesna instalacja oczyszczania spalin w krakowskiej elektrociepłowni
Budowa instalacji oczyszczania spalin w Gdańsku na ukończeniu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.