Trwają prace związane z rozbudową i modernizacją warszawskiej sieci elektroenergetycznej w ramach planu inwestycji sieciowych RWE Stoen Operator na lata 2014-2019, który, o ile nie nastąpią istotne zmiany gospodarcze, może wynieść nawet 1,6 mld zł. Mają się one przyczynić do transformacji Warszawy w inteligentne miasto przyszłości.
W ramach projektu Realny Wymiar Energii, RWE Stoen Operator, zainstalował do tej pory 60 000 nowoczesnych liczników na terenie Pragi Płd. u klientów indywidualnych wraz z całym systemem umożliwiającym zdalny odczyt danych. Do końca br. spółka planuje instalację pozostałych 40 000 liczników. Równolegle realizowany jest proces usprawniania sieci, który ma na celu poprawę i ulepszenie przepływu danych między licznikami a całym systemem elektroenergetycznym.
„Według prognoz w 2030 r. w Warszawie może mieszkać nawet 3 mln mieszkańców. Realizowane przez nas inwestycje sieciowe pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne stolicy” – powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu RWE Stoen Operator. „Z kolei dzięki infrastrukturalnemu wsparciu dla rozwoju mikrogeneracji, warszawska sieć elektroenergetyczna będzie gotowa do pełnienia roli fundamentu inteligentnego miasta” – dodał Robert Stelmaszczyk.
W ramach planu inwestycji prowadzone są prace, które koncentrują się przede wszystkim na budowie nowych połączeń 110 kV i poprawie parametrów istniejących linii. 1 lipca operator załączył pod napięcie setny kilometr linii kablowej 110 kV. Budowane są nowe oraz modernizowane istniejące stacje GPZ.
Największym projektem w tym zakresie jest rozpoczęta modernizacja rozdzielni 220/110/15kV GPZ Towarowa. W jej skład wchodzi rozdzielnia 220 kV (napowietrzna), która jest największą rozdzielnią należącą do operatorów systemów dystrybucyjnych w Polsce. Ze względu na położenie w bezpośrednim centrum miasta obiekt ten ma duże znaczenie dla pracy warszawskiej sieci elektroenergetycznej. Oprócz rozdzielni 220 kV w skład GPZ Towarowa wchodzi także rozdzielnia 110 kV oraz 15 kV. W ramach modernizacji GPZ Towarowa powstanie nowy budynek, który zostanie wyposażony w nowe urządzenia. Demontażowi ulegną stare rozdzielnie. W efekcie powstanie pierwsza w historii RWE Stoen Operator rozdzielnia 220 kV wykonana w technologii GIS (wnętrzowa). Planowe zakończenie prac przewidziane jest w połowie 2017 r.
Trwa budowa linii kablowej 110kV Towarowa-Muranów-Centrum-Powiśle. Z powodu zlokalizowania w ścisłym centrum Warszawy oraz na terenach objętych nadzorem konserwatora zabytków, prace które rozpoczęły się wiosną br. potrwają do połowy 2016 r. Budowa linii ma na celu poprawę zasilania Warszawy w stanach awaryjnych w sieci 110 kV oraz zapewnienie możliwości uruchomienia nowych transformacji 110/15 kV w centrum Warszawy dla zasilania nowych odbiorców. Prace kontynuowane są wzdłuż ul. Marszałkowskiej, Królewskiej, Towarowej, al. Solidarności, ul. Nowolipki i al. Jana Pawła II. Nie będą jednak utrudniały ruchu pojazdów. Do budowy linii o długości około 7 km zużytych zostanie ponad 20 km kabla 110 kV.
W trakcie budowy jest też dwutorowa linia kablowa 110 kV o długości około 9 km łącząca EC Siekierki z RPZ Południowa, umożliwiająca zasilanie RPZ Cybernetyki napięciem 110 kV. Prace na tym odcinku rozpoczęły się w czerwcu br. i potrwają do marca przyszłego roku. Trasa linii Południowa-Stegny-Siekierki przebiega przez ul. Cybernertyki, przy wiadukcie przy ul. Marynarskiej, ul. Wołoską, ul. Woronicza, ul. Idzikowskiego i ul. Gołkowską. Dalej linia biegnie przez teren Królikarni oraz pod Jeziorkiem Czerniakowskim. Do budowy linii zostanie zużytych ponad 56 km kabla 110 kV.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.