Trwają prace związane z rozbudową i modernizacją warszawskiej sieci elektroenergetycznej w ramach planu inwestycji sieciowych RWE Stoen Operator na lata 2014-2019, który, o ile nie nastąpią istotne zmiany gospodarcze, może wynieść nawet 1,6 mld zł. Mają się one przyczynić do transformacji Warszawy w inteligentne miasto przyszłości.
W ramach projektu Realny Wymiar Energii, RWE Stoen Operator, zainstalował do tej pory 60 000 nowoczesnych liczników na terenie Pragi Płd. u klientów indywidualnych wraz z całym systemem umożliwiającym zdalny odczyt danych. Do końca br. spółka planuje instalację pozostałych 40 000 liczników. Równolegle realizowany jest proces usprawniania sieci, który ma na celu poprawę i ulepszenie przepływu danych między licznikami a całym systemem elektroenergetycznym.
„Według prognoz w 2030 r. w Warszawie może mieszkać nawet 3 mln mieszkańców. Realizowane przez nas inwestycje sieciowe pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne stolicy” – powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu RWE Stoen Operator. „Z kolei dzięki infrastrukturalnemu wsparciu dla rozwoju mikrogeneracji, warszawska sieć elektroenergetyczna będzie gotowa do pełnienia roli fundamentu inteligentnego miasta” – dodał Robert Stelmaszczyk.
W ramach planu inwestycji prowadzone są prace, które koncentrują się przede wszystkim na budowie nowych połączeń 110 kV i poprawie parametrów istniejących linii. 1 lipca operator załączył pod napięcie setny kilometr linii kablowej 110 kV. Budowane są nowe oraz modernizowane istniejące stacje GPZ.
Największym projektem w tym zakresie jest rozpoczęta modernizacja rozdzielni 220/110/15kV GPZ Towarowa. W jej skład wchodzi rozdzielnia 220 kV (napowietrzna), która jest największą rozdzielnią należącą do operatorów systemów dystrybucyjnych w Polsce. Ze względu na położenie w bezpośrednim centrum miasta obiekt ten ma duże znaczenie dla pracy warszawskiej sieci elektroenergetycznej. Oprócz rozdzielni 220 kV w skład GPZ Towarowa wchodzi także rozdzielnia 110 kV oraz 15 kV. W ramach modernizacji GPZ Towarowa powstanie nowy budynek, który zostanie wyposażony w nowe urządzenia. Demontażowi ulegną stare rozdzielnie. W efekcie powstanie pierwsza w historii RWE Stoen Operator rozdzielnia 220 kV wykonana w technologii GIS (wnętrzowa). Planowe zakończenie prac przewidziane jest w połowie 2017 r.
Trwa budowa linii kablowej 110kV Towarowa-Muranów-Centrum-Powiśle. Z powodu zlokalizowania w ścisłym centrum Warszawy oraz na terenach objętych nadzorem konserwatora zabytków, prace które rozpoczęły się wiosną br. potrwają do połowy 2016 r. Budowa linii ma na celu poprawę zasilania Warszawy w stanach awaryjnych w sieci 110 kV oraz zapewnienie możliwości uruchomienia nowych transformacji 110/15 kV w centrum Warszawy dla zasilania nowych odbiorców. Prace kontynuowane są wzdłuż ul. Marszałkowskiej, Królewskiej, Towarowej, al. Solidarności, ul. Nowolipki i al. Jana Pawła II. Nie będą jednak utrudniały ruchu pojazdów. Do budowy linii o długości około 7 km zużytych zostanie ponad 20 km kabla 110 kV.
W trakcie budowy jest też dwutorowa linia kablowa 110 kV o długości około 9 km łącząca EC Siekierki z RPZ Południowa, umożliwiająca zasilanie RPZ Cybernetyki napięciem 110 kV. Prace na tym odcinku rozpoczęły się w czerwcu br. i potrwają do marca przyszłego roku. Trasa linii Południowa-Stegny-Siekierki przebiega przez ul. Cybernertyki, przy wiadukcie przy ul. Marynarskiej, ul. Wołoską, ul. Woronicza, ul. Idzikowskiego i ul. Gołkowską. Dalej linia biegnie przez teren Królikarni oraz pod Jeziorkiem Czerniakowskim. Do budowy linii zostanie zużytych ponad 56 km kabla 110 kV.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.