Korzystanie z ciepłej wody to komfort, do którego każdy z nas jest przyzwyczajony i bez którego nie wyobraża sobie codziennego życia. Zaopatrzenie domu w ciepłą wodę użytkową jest problemem mniejszej wagi ekonomicznej niż centralne ogrzewanie, jednak właściwe jego rozwiązanie ma duży wpływ na komfort życia.
Rys. PORT PC
Już na początku inwestycji należy zwrócić uwagę na planowane źródło energii, gdyż wiążą się z nim zróżnicowane koszty, rozwiązania techniczne oraz inne specyficzne warunki, które ostatecznie zapewnią niezawodną i efektywną pracę całej instalacji.
Pompy ciepła jako urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii są dobrym rozwiązaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Posiadają jedne z najwyższych klas efektywności energetycznej wśród urządzeń grzewczych, pracując zwykle przy niższych mocach i niższych temperaturach niż typowe kotły grzewcze. W związku z rosnącym zainteresowaniem pompami ciepła w kontekście przygotowania ciepłej wody szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy dobór rozwiązań.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opublikowała poradnik do przygotowania ciepłej wody. Jest to trzecie tego typu opracowanie organizacji. Zawarte w nim porady posłużą wszystkim osobom działającym w obszarze projektowania, wykonania i użytkowania instalacji z pompami ciepła do podgrzania wody użytkowej. Publikacja powstała w oparciu o poradnik niemieckiego stowarzyszenia pomp ciepła BWP, z którym PORT PC współpracuje od 2014 r.
Przedstawia on najważniejsze zagadnienia związane z przygotowaniem i magazynowaniem ciepłej wody użytkowej przez instalacje z wykorzystaniem pomp ciepła w różnych konfiguracjach, także z wykorzystaniem dodatkowych źródeł konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Zamieszczone warianty obejmują piętnaście różnych konfiguracji, mogące posłużyć jako baza dla indywidualnych projektów, modyfikowane według własnych potrzeb. Poradnik zawiera przegląd systemów do podgrzewania wody użytkowej wraz z charakterystyką i krótkim omówieniem ich zalet oraz ewentualnych wad.
W publikacji przygotowano zestawienie poszczególnych etapów przy wyznaczaniu zapotrzebowania na ciepła wodę użytkową. Scharakteryzowano także metodę uproszczoną oraz ogólne podstawy obliczeń w zakresie ciepłej wody użytkowej. Za pomocą zamieszczonych przykładów opracowanie obrazuje nam przebieg obliczeń wraz z wariantami rozwiązania problemu doboru podgrzewacza zasobnikowego. Ponadto zawiera przeciętne charakterystyki poboru ciepłej wody dla trzech grup użytkowników wg PN-EN 15450 oraz przegląd ważnych norm i dyrektyw szeroko traktujących o zagadnieniu wody użytkowej.
„Poradnik do przygotowania ciepłej wody” podobnie jak opublikowane wcześniej „Poradnik do ograniczania hałasu instalacji z pompami ciepła” oraz „Poradnik Inwestora – energia geotermalna i pompy ciepła” dostępne są do pobrania w wersji elektronicznej na stronie internetowej organizacji www.portpc.pl w zakładce „publikacje”.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.