Opalenicki park wiatrowy składa się z siedmiu turbin Nordex o całkowitej mocy zainstalowanej 17 MW. Każda z nich ma 150 m wysokości, zaś ich średnica wirnika wynosi 117 m. Farma wiatrowa została już podłączona do sieci średniego napięcia. W ramach projektu wykonawca zmodernizował również prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych.

RWE rozbudowuje portfel energetyki wiatrowej w Polsce

Od 2008 r. spółka wybudowała w naszym kraju osiem farm wiatrowych. Już wkrótce niedługo zostanie oddany do eksploatacji park w Nowy Staw II, składający się z 14 turbin o mocy 2 MW każda.

"Po czasach niepewności regulacyjnej w 2016 r. w życie wejdzie nowy system – aukcyjny. Mamy już pozytywne doświadczenia z systemami aukcyjnymi podobnymi do rozwiązania wprowadzonego w Polsce, na przykład w Wielkiej Brytanii. Wierzymy, że jest to obiecująca alternatywa i w związku z tym planujemy uczestniczyć w nadchodzących aukcjach, zgłaszając opracowywane przez nas projekty. Będą one obejmować ponad 300 MW w lokalizacjach o dobrych warunkach wiatrowych” – powiedział Hans Bünting, Prezes Zarządu RWE Innogy.

Osiem farm wiatrowych w Polsce

Grupa RWE przeznacza na energetykę wiatrową w całej Europie 0,5 bln EUR rocznie. Do końca 2015 r. spółka zamierza powiększyć swój portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Oprócz „Opalenicy” i „Nowego Stawu II” RWE eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych: „Nowy Staw I” (w pobliżu Gdańska), „Krzęcin” i „Tychowo” na Pomorzu Zachodnim, a także farmy w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w województwie podlaskim.

Jak przewiduje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w naszym kraju wzrośnie w 2020 r. z dotychczasowych ponad 4000 MW do około 7500 MW.

Więcej o odnawialnych źródłach energii w temacie specjalnym