Jak poinformował prezes spółki PGEEJ1 Jacek Cichosz, zgłosiło się pięciu chętnych do udziału w postępowaniu zintegrowanym, mającym wyłonić dostawcę technologii dla polskiej elektrowni jądrowej.
Fot. FreeImages.com/gc85
W postępowaniu zintegrowanym ma zostać wyłonione konsorcjum firm, które będzie odpowiedzialne m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni. Postępowanie takie spółka PGE EJ1 odpowiedzialna za inwestycję chce rozpocząć jeszcze w tym roku.
Kto chce budować pierwszą polską elektrownię jądrową?
Cichosz poinformował, że realizacją inwestycji zainteresowanych jest pięciu kluczowych graczy na rynku atomowym: GE Hitachi Nuclear Energy, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear Inc., Westinghouse Electric Company LLC, Electricite de France/Areva.
Etap kwalifikacji ma się zakończyć w połowie 2016 r., natomiast ostateczna decyzja o tym, kto wybuduje polską siłownię, zostanie podjęta w 2019 r., gdy rozstrzygnie się postępowanie zintegrowane.
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce
Siłownia jądrowa o mocy około 3000 MW powstanie najwcześniej do 2025 r. Obecnie spółka celowa PGE EJ1 prowadzi badania i analizy na trzech potencjalnych lokalizacjach w woj. pomorskim: "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa).
Więcej o pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w temacie specjalnej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.