Podpisanie trzech kontaktów to pierwszy efekt programu realizowanego w ramach partnerstwa energetycznego.

"Potrzeby rynku ciepłowniczego w stolicy wciąż rosną, co wymaga stałych działań operacyjnych i eksploatacyjnych oraz dalszej rozbudowy sieci ciepłowniczej. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów to priorytet, ale musimy również pamiętać o szerokim aspekcie ekologicznym i ekonomicznym związanym z produkcją i przesyłem ciepła. Dlatego porozumienia dzisiaj podpisane, dotyczące szeroko rozumianego rozwoju systemu w stolicy, mają ogromne znaczenie nie tylko dla Veolii Energii Warszawa i PGNiG Termika, ale i całego miasta" – powiedział Jacky Lacombe, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa.

Jak podkreślił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, konieczny jest rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej.

"Jak pokazują badania, większość zanieczyszczeń powietrza, z tzw. źródeł niskiej emisji w stolicy, pochodzi z obrzeży Warszawy zabudowanych domami jednorodzinnymi, a także z miast z nią graniczących. Zawarte dziś porozumienia otwierają drogę dalszego rozwoju warszawskiego systemu ciepłowniczego. Obecnie blisko 80% mieszkańców naszego miasta znajduje się w jego zasięgu. Mam nadzieję, że dzięki współpracy obu firm system ten będzie się dynamicznie rozwijał, a w niedalekiej przyszłości przyłączone zostaną do niego kolejne rejony".

Trzy umowy dotyczące ciepłownictwa w stolicy

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy świadczenia usług w zakresie rozwoju rynku ciepła w Warszawie. Obie firmy chcą doprowadzić do rozwoju lokalnego rynku ciepła systemowego na terenie aglomeracji warszawskiej przyłączając nowych odbiorców do już istniejącej i planowanej sieci ciepłowniczej.
"Intencją obu podmiotów jest promowanie ciepła systemowego. To najbardziej efektywny i przyjazny środowisku naturalnemu sposób ogrzewania budynków. Prowadzi do ograniczenia tzw. niskiej emisji w miastach. Jego wytwarzanie w wysokosprawnej kogeneracji należy z kolei do najbardziej efektywnych" - podaje PGNiG Termika. Kontrakt będzie obowiązywał do 2027 r., ale będzie weryfikowany co 3 lata.

Z kolei w ramach porozumienia przyzwalającego na przyłączenie Pruszkowa do warszawskiej sieci ciepłowniczej zawarto dwie umowy o współpracy: Prace projektowe i przygotowawcze; Inwestycyjna.

"Obie umowy o współpracy określają szczegóły organizacji prac budowlanych, które pozwolą w przyszłości na przyłączenie pruszkowskiej sieci ciepłowniczej (należącej do PGNiG Termika i znajdującej się w Pruszkowie i Piastowie) do warszawskiej sieci ciepłowniczej należącej do Veolii Energii Warszawa" - podano w komunikacie.

Zakończenie prac projektowych i przygotowawczych planuje się na koniec 2018 r., zaś prac budowlanych - do 31 grudnia 2020 r.