Jak podkreśla Polska Grupa Energetyczna (PGE), jest to jedna z kluczowych inwestycji prośrodowiskowych, realizowanych w ramach wartego kilkanaście miliardów złotych programu modernizacji aktywów Grupy, którego celem jest wypełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych i wydłużenie zdolności wytwórczych bloków energetycznych.

Wykonanie instalacji odsiarczania i odazotowania spalin przyczyni się do sześciokrotnego zmniejszenia emisji dwutlenku siarki oraz trzykrotnego ograniczenia emisji tlenków azotu.

11 wykonawców zainteresowanych budową instalacji w Elektrociepłowni Lublin Wrotków

O pozyskanie kontraktu na budowę instalacji w Elektrociepłowni Lublin Wrotków stara się 11 wykonawców. Są to:

  • Konsorcjum firm: Polimex Energetyka Sp. z o.o., Doosan Lentjes GmbH.
  • Konsorcjum firm: Erbud Industry Sp. z o.o., Erbud S.A ., Energotechnika-Energorozruch S.A.
  • Konsorcjum firm: Budimex S.A. oraz MTS Environmental GmbH.
  • Rafako S.A.
  • Mostostal Puławy S.A.
  • Konsorcjum firm: Kopex S.A., Noen A.S., Kotłorem sp. z o.o.
  • Mostostal Zabrze S.A.
  • Konsorcjum firm: SBB Energy S.A. , Energoserwis S.A. Lublin.
  • Konsorcjum firm: Babcock Borsig Steinmüller GmgH, Bilfinger Elwo sp. z o.o., Steinmüller Engineering IHI GmbH Group Company.
  • Control Process S.A.
  • GE Power Sp. z o.o., dawniej Alstom Power sp. z o.o.

 

Instalacje w lubelskiej elektrociepłowni będą gotowe w 2018 r.

Podpisanie umowy z wybranym wykonawcą planowane jest na koniec trzeciego kwartału 2016 r. Zakończenie realizacji inwestycji, polegającej na budowie instalacji niekatalitycznego odazotowania spalin (SNCR) z modernizacją dwóch kotłów WP-70 poprzez zabudowę powierzchni ogrzewalnych w technologii ścian szczelnych oraz budowie instalacji odsiarczania spalin w technologii półsuchej, ma nastąpić z końcem 2018 r.

Jak podkreśla Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., po uruchomieniu instalacji, z elektrociepłowni popłynie do mieszkańców Lublina relatywnie tanie ciepło, wytworzone w sposób najmniej uciążliwy dla środowiska. Dzięki inwestycji będziemy gotowi na wejście w życie zaostrzonych norm środowiskowych w 2021 r.

Elektrociepłownia Lublin Wrotków to największe źródło energii elektrycznej i cieplnej na Lubelszczyźnie. Działa tam największy, znajdujący się w eksploatacji blok gazowo-parowy w Polsce oraz cztery kotły wodne. Osiągalna moc elektryczna elektrociepłowni to 231 MWe, a osiągalna moc cieplna – 627 MWt. Roczna produkcja energii elektrycznej z bloku gazowo-parowego wynosi od 1000 do 1600 GWh. Ilość wytworzonego ciepła zależy od zapotrzebowania. W ostatnich latach jest to około 3 000 000 GJ.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna jest jednym z koncernów największej grupy energetycznej w kraju (Polskiej Grupy Energetycznej). Zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. PGE GiEK S.A. zatrudnia blisko 17 tys. pracowników.