Na teren poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPOK) docierają już pierwsze dostawy odpadów. Oficjalne otwarcie obiektu wartego 725 mln zł zaplanowano na listopad.
Spalarnia odpadów w Poznaniu. Fot. M. Kaczmarczyk/SITA Zielona Energia
Budowa poznańskiej spalarni śmieci trwała od kwietnia 2014 r. (21 miesięcy). Obiekt jest już gotowy do rozpoczęcia przetwarzania odpadów, a w najbliższych dniach odbędzie się tzw. gorący rozruch instalacji.
Spalarnia odpadów w Poznaniu - szczegóły inwestycji
Inwestycja o wartości 725 mln zł była realizowana na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Otwarcie spalarni nastąpi w listopadzie br. W obiekcie ma być utylizowanych 210 tys. ton odpadów rocznie, dostarczanych z terenu Poznania i okolicznych gmin.
W styczniu br. rozpoczęła się faza tzw. zimnego rozruchu instalacji, który polegał na sprawdzeniu poprawności funkcji elektrycznych, mechanicznych i logistycznych całego systemu.
Już przyjmujemy odpady do ITPOK i sprawdzamy m.in. ustawienia i rejestrację parametrów wag samochodowych, działanie układów sterowania ruchem pojazdów oraz działanie układów do homogenizacji i załadunku odpadów do kotłów, tj. suwnice, belownica do odpadów, kruszarka do odpadów - powiedział PAP dyrektor kontraktu Szymon Cegielski.
Wkrótce ruszy gorący rozruch, czyli termiczne przetwarzanie odpadów.
Poza dalszym sprawdzaniem układów w rozruchu zimnym, rozpoczniemy palenie odpadów, wytwarzanie pary wodnej, co umożliwi nam sprawdzenie działania układu produkcji energii oraz układów zabezpieczających - dodał. Do listopada potrwają kontrole systemu wraz z weryfikacją zdolności produkcyjnych w zakresie odpowiedniego stopnia odzysku energii cieplnej z przetwarzania śmieci i jej eksportu w postaci energii cieplnej i elektrycznej.
Przed oficjalnym otwarciem weryfikacja obejmie też: skuteczność instalacji do oczyszczania spalin, wielkość emisji różnych substancji do powietrza oraz poziom emitowanego hałasu (w dzień i w nocy).
Poznańska spalarnia realizowana jest przez firmę SITA Zielona Energia, która będzie eksploatować obiekt przez 25 lat, a następnie przekaże ją miastu.
Więcej o sześciu nowych spalarniach odpadów budowanych w Polsce w artykule.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.