O odblokowaniu inwestycji w Ostrołęce spółka poinformowała 24 maja. W komunikacie podano: zarząd Grupy Energa SA uchylił decyzję z 2012 r. o wstrzymaniu budowy bloku energetycznego w Ostrołęce (...) rada nadzorcza Grupy Energa SA pozytywnie zaopiniowała ten kierunek działania.

W kwietniu minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kontynuowana.

Podjęta przez inwestora decyzja pozwala na rozpoczęcie działań zmierzających do pozyskania inwestora strategicznego lub współinwestora.

Blok węglowy w Ostrołęce elementem planu związanego z bezpieczeństwem energetycznym

Projekt w Ostrołęce jest elementem rządowego planu związanego z bezpieczeństwem energetycznym kraju.

Jak powiedział prezes spółki energetycznej Dariusz Kaśków, otoczenie regulacyjne i polityka energetyczna państwa ma zasadnicze znaczenie dla rentowności produkcji energii w długim okresie oraz dla finansowania samych inwestycji. Dlatego plan budowy nowych mocy powinien być spójny z polityką energetyczną Polski, której podstawą przez długie lata pozostanie węgiel. Przygotowywane obecnie przez rząd zmiany regulacyjne zmierzają w kierunku stworzenia takich mechanizmów, które wspierać będą inwestycje w wysokosprawną energetykę konwencjonalną. Wśród kluczowych rozwiązań, które dadzą szanse na realizację rentownych przedsięwzięć w tym obszarze, znajdują się m.in. rynek mocy i kontrakty różnicowe.

Jak mówił w zeszłym miesiącu minister Tchórzewski, Energa musi kontynuować rozbudowę elektrowni w Ostrołęce, gdyż w ciągu 10 lat jej stara część nie będzie się już nadawać do eksploatacji.

W marcu zarząd Energi informował, że spółka prowadzi analizy dotyczące budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka. Mówiono wówczas o rozważanych dwóch wariantach mocy bloku C – 1000 MW lub 2 x 500 MW. Pod uwagę brana była zarówno samodzielna realizacja inwestycji, jak i współpraca z partnerem, który zaangażowałby się w projekt w zakresie finansowania na poziomie do 50%.

6 GW nowych mocy do 2020 r.

Nowe bloki energetyczne są niezbędne do zapewnienia w Polsce wymaganej ilości energii. Budowane lub planowane do budowy jednostki mają być wydajniejsze niż te obecnie użytkowane, a równocześnie dostosowane do wymagań związanych z ochroną środowiska. Ich zadaniem będzie też zastąpienie wyeksploatowanych bloków. Zgodnie z obecnymi planami do 2020 r. powinno być udostępnione 6 GW nowych mocy, a moc wycofanych z systemu siłowni wyniesie 4,2 GW.

Energa zajmuje trzecią pozycję na liście największych operatorów systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii. Trzecie miejsce zajmuje również wśród sprzedawców energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Akcje spółki są notowane na GPW od grudnia 2013 r.