Pomimo obietnic wyborczych dotyczących stopniowego odejścia od energetyki atomowej, szwedzki rząd ogłosił porozumienie z opozycją w sprawie kontynuowania produkcji energii w elektrowniach jądrowych.
Fot. Pixabay
Podpisane porozumienie zakłada długoterminowe zapewnienie zaopatrzenia kraju w energię elektryczną. W tym celu w Szwecji ma zostać wybudowanych maksymalnie dziesięć nowych reaktorów, które zastąpią obecnie działające, nierentowne lub przestarzałe obiekty.
Nie wszystkie partie przystąpiły do porozumienia, które działacze z Greenpeace określili jako "hamulec rozwoju energii ze źródeł odnawialnych".
Oecnie w całym kraju funkcjonuje dziewięć reaktorów z lat 70. i 80. Ubiegłego wieku. Aż trzy muszą zostać wyłączone do 2020 r.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia