W Chudowie na terenie szybu VI uruchomiono układ kogeneracyjny o mocy 2 x 4 MW. Jest on zasilany metanem z odmetanowywania kopalni. Takie rozwiązanie przyniesie kopalni 10 mln zł oszczędności rocznie.

Stację odmetanowywania uruchomiono przed rokiem. Układ kogeneracyjny jest zdolny do produkcji 5000 MWh energii elektrycznej miesięcznie. Jest to ilość stanowiąca 30% zapotrzebowania kopalni Budryk na energię. Produkcja na takim poziomie pozwoli zaoszczędzić zakładowi miesięcznie około 850 000 zł.
Ciepło wytwarzane w układzie kogeneracyjnym będzie od roku 2018 wykorzystane do produkcji chłodu w centralnej stacji klimatycznej, co umożliwi klimatyzowanie miejsca pracy w wyrobiskach dołowych. Wpłynie to też na dalsze oszczędności kopalni.
Układ kogeneracyjny w kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
Układ kogeneracyjny składa się z dwóch jednostek o mocy elektrycznej 4035 kW i mocy ciągłej 3746 kW każda. Jest to pierwszy w Europie przypadek, kiedy jednostki kogeneracyjne zabudowano w kontenerach. Znacząco ograniczyło to koszty inwestycji oraz powierzchnię zajętą przez urządzenia – wyjaśnia JSW.
Jednostkę kogeneracyjną tworzy silnik spalinowy GE Jenbacher z Austrii oraz generator od Leroy-Somer. Sprawność urządzeń wynosi ponad 84%.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.