W pięciu miejscach Nowego Sącza zamontowano urządzenia do pomiaru stanu powietrza. Dzięki nim możliwe będzie monitorowanie poziomu pyłów zawieszonych oraz tlenku azotu w powietrzu.
Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza
Są to kolejne działania, które mają na celu nie tylko monitorowanie, ale również poprawę jakości powietrza zarówno w Nowym Sączu, jak i całej Kotlinie Sądeckiej. Dzięki podpisanemu porozumieniu z ościennymi gminami realnym staje się uzyskanie zamierzonego efektu. Cieszy mnie fakt, że do wspomnianego porozumienia chcą przystąpić również gminy uzdrowiskowe - powiedział prezydent Ryszard Nowak.
Gdzie zamontowano urządzenia pomiarowe?
Niewielkie urządzenia, które zostały zamontowane 21 września, znajdują się w następujących lokalizacjach: oczyszczalnia ścieków przy ul. Tarnowskiej, Szkoła Podstawowej nr 14 w Biegonicach, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej, siedziba Sądeckich Wodociągów na os. Wólki oraz spółka Nowa przy ul. Śniadeckich. Wraz z istniejącą już stacją pomiarową Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stan powietrza w mieście będzie mierzyć teraz sześć urządzeń. Dzięki nowym urządzeniom powstanie siatka pokrywająca duży obszar miasta, co pozwoli na wiarygodną ocenę stanu powietrza.
Mieszkańcy dowiedzą się, jaki jest stan powietrza w ich okolicy
System monitoringu jakości powietrza w Nowym Sączu dotyczy głównego zanieczyszczenia stawiającego nas w złym świetle na terenie kraju i nie tylko, czyli pyłu – mówi Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza. W najbliższych dniach system zacznie działać, a wyniki po pewnym czasie potrzebnym na dostosowanie całego systemu będą dostępne na stronie miasta Nowego Sącza. Każdy mieszkaniec będzie mógł sobie zobaczyć, jaki jest aktualnie stan powietrza w jego regionie. Mam nadzieję, że wyniki pomiarów z naszego systemu dadzą nam jasny obraz na temat faktycznego stanu powietrza na terenie Nowego Sącza – dodaje.
Władze miasta w ciągu ostatnich siedmiu lat na działania związane z ochrona powietrza wydały około 35 mln zł.
Czytaj też: Problemy ze smogiem nie tylko w dużych miastach
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.