W ramach tej dostawy do elektrowni dotarł jeden z trzech elementów transformatora blokowego. Jest to jednostka 1-fazowa o mocy 375 MVA i napięciu 27,5/400 kV.

Jak tłumaczy inwestor, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, „wyprowadzenie mocy z jednego bloku energetycznego będzie realizowane poprzez zestaw trzech sprzężonych ze sobą 1-fazowych transformatorów blokowych”.

Pierwszy element transformatora o wadze 200 ton dostarczono na teren wagonem typu „norka”. Kolejne dostawy transformatorów blokowych zaplanowano na maj 2017 r.

Budowa bloków energetycznych w opolskiej elektrowni – zrealizowano 60% prac

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Henryk Baranowski zapewnia, że prace na budowie nowych bloków w Elektrowni Opole przebiegają zgodnie z harmonogramem i budżetem. Dotychczas wykonano 60% wszystkich robót.

Nowe bloki zabezpieczą 8% krajowego zapotrzebowania na energię

Budowa nowych jednostek ruszyła w lutym 2014 r. Jest to największa tego typu inwestycja w Polsce po 1989 r. Nowe bloki będą wytwarzać do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii pozwala na zasilenie nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Rocznie bloki nr 5 i 6 będą zużywać około 4 mln ton węgla, który drogą kolejową będzie tam sprowadzany ze Śląska. Zgodnie z założeniami żywotność każdej z jednostek wyniesie 35 lat lub 200 tys. godzin pracy. Blok nr 5 powinien zacząć działać jesienią 2018 r., a blok nr 6 w marcu 2019 r.

Włączenie do sieci nowych jednostek spowoduje, że Elektrownia Opole będzie zapewniać 8% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, będąc trzecią co do wielkości elektrownią w Polsce.