- Po stuletniej eksploatacji dostosujemy elektrownię w Borowie do współczesnych standardów środowiskowych i technologicznych. Planowane prace modernizacyjne będą miały znaczący wpływ nie tylko na poprawę efektywności produkcji, ale również poprawią bezpieczeństwo pracy elektrowni oraz usprawnią jej bieżącą eksploatację – mówi Roman Pionkowski, wiceprezes zarządu Energa Wytwarzanie SA.

99. urodziny

Elektrownię wodną w Borowie oddano do użytku 27 stycznia 1918 r. Roboty będą prowadzone m.in. z uwzględnieniem zabytkowego charakteru obiektu. Wiceprezes Pionkowski dodaje: - Modernizacja elektrowni wodnej w Borowie stanowi dobry przykład skutecznie realizowanej strategii zarządzania majątkiem Spółki, mającej na celu zwiększenie efektywności naszych aktywów przy jednoczesnym ograniczeniu oddziaływania na środowisko. Bez otrzymanej dotacji z WFOŚiGW realizacja tego zadania nie byłaby możliwa w tak szerokim zakresie.

Zgodnie z polityką Unii

Inwestycja wpisuje się w strategię Unii Europejskiej, której władze chcą zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20% całkowitego zużycia energii elektrycznej na jej terenie.

- „Projekt (w Borowie - przyp.) będzie realizowany zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania, a to oznacza, że zmodernizowana elektrownia wodna będzie w możliwie największym stopniu użyteczna dla lokalnej społeczności. Realizacja projektów z funduszy unijnych wiąże się także ze spełnieniem zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami" - czytamy w komunikacie przedsiębiorstwa.

Energa Wytwarzanie SA zarządza największą w Polsce, znajdującą się we Włocławku, przepływową elektrownią wodną oraz 44 małymi elektrowniami wodnymi zlokalizowanymi głównie w północnej części kraju. Linie energetyczne Grupy mają długość ponad 184 tys. km i obejmują obszar blisko 75 tys. km2 - to około 24% powierzchni kraju.