Od tego czasu katastrofy w Czarnobylu w sektorze energetyki jądrowej w Europie wiele się zmieniło. Są państwa, takie jak np. Niemcy, które całkowicie wycofują się z energetyki jądrowej, sukcesywnie wstrzymując pracę reaktorów funkcjonujących w kraju. Zgodnie z założeniami do 2022 r. u naszych zachodnich sąsiadów zatrzymane zostaną wszystkie reaktory.

Są też kraje na Starym Kontynencie, które budują lub planują budowę kolejnych reaktorów jądrowych. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, w której powstaje elektrownia Hinkley Point C. Kolejny reaktor jądrowy na terenie elektrowni Olkiluoto buduje także Finlandia. Dwa reaktory mają powstać na terenie EJ Mochovce (Słowacja). Budowę pierwszej w kraju elektrowni jądrowej prowadzi też Białoruś. 

W Polsce natomiast od lat dyskutowne są plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych miesiącach.

Gdzie najwięcej reaktorów jądrowych

W chwili obecnej europejskim krajem, w którym działa największa liczba reaktorów jądrowych, jest Francja, zaraz za nią w zestawieniu znajduje się Rosja. Oba państwa pod tym względem zdecydowanie dominują na Starym Kontynencie. Najlepszym potwierdzeniem tej dominacji jest fakt, że na trzecim miejscu zestawienia znajduje się Wielka Brytania, której działa 15 reaktorów jądrowych.

Reaktory jądrowe działające w Europie

Kraj

Liczba reaktorów

Francja

58

Rosja

36

Wielka Brytania

15

Ukraina

15

Niemcy

8

Szwecja

9

Hiszpania

7

Belgia

7

Czechy

6

Słowacja

4

Finlandia

4

Węgry

4

Rumunia

2

Bułgaria

1

Holandia

1

Słowenia

1

Czy elektrownia atomowa w Polsce jest potrzebna? Przeczytaj: "Elektrownia jądrowa będzie Polsce niezbędna"