Niebawem na terenie elektrowni powstanie pilotażowa instalacja: układ metanizacji CO2 dla magazynowania energii elektrycznej z OZE poprzez produkcję SNG, czyli syntetycznego gazu ziemnego. Za realizację tego projektu odpowiedzialnych będzie Tauron Wytwarzanie S.A. (jako lider) oraz CEA (Francja), ATMOSTAT (Francja), Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, firma Rafako, WTT oraz Exergon. Projekt ma być realizowany ze wsparciem KIC InnoEnergy.

Zgodnie z planami, w jego ramach powstanie układ umożliwiający wykorzystanie dwutlenku węgla z bloków węglowych  elektrowni oraz nadmiarowej energii ze źródeł odnawialnych do produkcji metanu. Dla potrzeb układu pilotażowego budowanego w ramach projektu, dwutlenek węgla będzie pochodzić z pilotażowych instalacji wychwytywania CO2 ze spalin, jakie Tauron Wytwarzanie S.A. zbudował w ramach wcześniejszych projektów badawczych w swoich elektrowniach – czytamy w komunikacie spółki. 

Inne inwestycje w Łaziskach

Co ciekawe, na terenie Elektrowni Łaziska powstała wcześniej mobilna instalacja pilotażowa aminowego usuwania CO2. Tam również zlokalizowana została pilotażowa instalacja wychwytu CO2

O Elektrowni Łaziska

Elektrownia Łaziska położona jest w Łaziskach Górnych. To konwencjonalna elektrownia cieplna, która powstała w 1917 r. Jej zainstalowana moc elektryczna wynosi 1155 MWe. W latach 1927-1953 była najawiększą elektrownią działającą w naszym kraju. Co ciekawe, projekt budowy elektrowni w Łaziskach (która miała działać przy zakładzie przemysłowym) powstał w ramach Planu Hindenburga. Plan ten miał być ratunkiem dla Niemc, które wtedy zmierzajały ku klęsce w I wojnie światowej. Inwestorem i właścicielem elektrowni i karbidowni w Łaziskach był koncern książąt pszczyńskich – von Pless.

Przeczytaj również: "Jakie reaktory jądrowe wciąż działają w Europie?"