Nowy blok Elektrowni Kozienice

Na terenie Elektrowni Kozienice powstaje nowy blok energetyczny o parametrach nadkrytycznych o mocy 1075 MW. Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowane zostało na grudzień 2017 r. Wykonawcą zadania jest konsorcjum w składzie Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal. Inwestorem przedsięwzięcia jest natomiast spółka Enea.

Zdjęcie z budowy Elektrowni Kozienice. Fot. Enea

Dwa nowe bloki Elektrowni Opole

Z kolei w Elektrowni Opole powstają dwa bloki. Każdy z nich o mocy 900 MWe. Oba będą opalane węglem kamiennym. Szacuje się, że będą one rocznie zużywać będą około 4,1 mln ton węgla. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie sprawności netto bloku na poziomie około 46%. Szacuje się, że rocznie nowe jednostki produkować będą od 12 do 13,4 TWh energii elektrycznej (czyli około 8% produkcji krajowej). Zakończenie budowy przewidziane zostanło na pierwszy kwartał 2019 r.

Budowa bloków w Elekrowni Opole. Fot. PGE GiEK

Elektrownia Jaworzno z nowym blokiem

W Jaworznie trwa budowa bloku o mocy 910 MW w technologii węglowej. Powstaje on na terenie tamtejszej Elektrowni Jaworzno. Żywotność bloku wynosić będzie co najmniej 200 tys. godzin pracy (lub 30 lat). Szacuje się, że rocznie nowy blok zużywać będzie ​do 3 mln ton węgla. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm ​RAFAKO oraz Mostostal Warszawa S.A. Zgodnie z przyjętym harmonogramem przekazanie do eksploatacji ma nastąpić w listopadzie 2019 r.

Nowy blok Elektrowni Jaworzno w budowie. Fot. Tauron Wytwarzanie

Elektrownia Turów: nowy blok w budowie

Obecnie w fazie budowy znajduje się także projekt budowy nowego bloku w Elektrowni Turów. Inwestor – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Zgodnie z planami, nowy blok mam mieć moc na poziomie około 460 MWe brutto. Pozwoli na pełne wykorzystanie dostępnych zasobów węgla w pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Budowa bloku o mocy 496 MW na terenie Elektrowni Turów realizowana jest przez konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimex S.A. oraz Tecnicas Reunidas S.A.  

Plan rozbudowy Elektrowni Turów. Fot. PGE GiEK

Przygotowania do budowy bloku Elektrowni Ostrołęka

W fazie przygotowania jest również budowa bloku energetycznego na terenie Elektrowni Ostrołęka (Ostrołęka C). Inwestycja ma być wspólnym przedsięwzięciem Energi oraz Enei. Blok ma mieć moc 1000 MW. Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami budowa bloku ma kosztować około 6 mld zł i ma się rozpocząć w 2018 r. Jego komercyjna eksploatacja ma ruszyć w 2024 r.

Elektrownia Ostrołęka. Fot. Energa

Przeczytaj również: "Elektrownia jądrowa będzie Polsce niezbędna"