Na rzece Narew w Ostrołęce powstaje jaz piętrzący wodę. To projekt realizowany przez Grupę Energa w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości pracy m.in. budowanego tu bloku energetycznego.

Jak podaje inwestor, jaz, którego głównym zadaniem będzie spiętrzanie wody na rzece, wyposażony zostanie w unikalny na skalę Europy – prototypowy system 3 zamknięć powłokowych bez filarów pośrednich w korycie rzeki.
Pomiędzy zamknięciami pozostawiono 1,5-metrowe wolne przestrzenie. Powstałymi w ten sposób przelewami będzie przepuszczana woda, niezależnie od piętrzenia – co wynika z wymogów prawa, szczególnie w zakresie ochrony środowiska. Będzie to również dogodne miejsce do migracji organizmów wodnych oraz przepuszczania rumowiska. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie jest konieczna budowa przepławki dla migrujących ryb – podała spółka w komunikacie.
Za realizację prac odpowiedzialna będzie firma Melbud S.A.
Cel inwestycji
Inwestycja ma zapewnić niezbędną ilości wody do celów chłodniczych dla wszystkich bloków energetycznych w Energa Elektrownie Ostrołęka, przy niskich stanach wody i niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak susza lub zator wodny. Zamierzamy w ten sposób zabezpieczyć nasze elektrownie przed ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi związanymi z niskim stanami wody w rzece – powiedział Adam Galanek, wiceprezes zarządu Energa Wytwarzanie S.A.
Przeczytaj również: "Te bloki energetyczne powstaną w Polsce w najbliższych latach"

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.