Ciepłociąg jest elementem większego przedsięwzięcia – w Zabrzu budowana jest elektrociepłownia o wartości około 870 mln zł. Jest to obecnie największa inwestycja sieciowa spółki Fortum w Polsce. Zakład pozwoli na zaopatrzenie w energię cieplną 70 tys. zabrzańskich i bytomskich gospodarstw domowych.

Mikrotunelowanie na budowie ciepłociągu na Śląsku

Zastosowanie bezwykopowej metody instalowania rurociągu (w tym przypadku mikrotunelowania) pozwala m.in. na ograniczenie ingerencji w środowisko i ułożenie przewodów pod ziemią w tych miejscach, w których występuje kolizja z innymi elementami infrastruktury. Np. bezwykopowo budowane są odcinki pod torami kolejowymi, torami tramwajowymi, rzeką Bytomką czy drogą krajową nr 88. Najdłuższy z zaplanowanych w tej technologii odcinek ma blisko 200 m. Prace mikrotunelowe wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne TOLOS.

Po co budują elektrociepłownię w Zabrzu?

Nowy zakład ciepłowniczy (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW; roczna produkcja wyniesie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej) umożliwi zastąpienie wyeksploatowanych jednostek węglowych, które obecnie działają jeszcze i w Zabrzu i w Bytomiu. Prace budowlane niedawno przekroczyły półmetek. Aktualnie powstaje m.in. system podawania paliwa i instalacje oczyszczania spalin. Do produkcji prądu wykorzystany zostanie turbozespół powstający obecnie w czeskiej fabryce Doosan Skoda Power w Pilznie. Zbudowano go już w 80%, a jego dostawa ma się odbyć w tym roku.

Koncern Fortum działa w krajach nordyckich, bałtyckich w Rosji, Polsce oraz w Indiach. Zatrudnia około 8 tys. osób. W roku 2016 przychody wyniosły 3,6 mld EUR. W Polsce prowadzi działalność na Śląsku. Ma też swoje oddziały w Świebodzicach, Wrocławiu i Płocku.

Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne TOLOS realizuje zadania w branży bezwykopowej, geotechnicznej, drogowej, kolejowej oraz w zakresie inżynierii wodnej i sanitarnej. W branży bezwykopowej zajmuje się budową i renowacją sieci. Stosuje m.in. takie metody budowy sieci, jak: przeciski, przewierty, mikrotunelowanie. Do renowacji wykorzystuje głównie: kraking statyczny (burstlining), relining długi i ciasne pasowanie przewodów.

Przeczytaj także: Mikrotunelowanie w Polsce - Rozmowa z Markiem Gaertigiem, wiceprezesem zarządu firmy ABIKORP sp. z o.o.