1 sierpnia 2017 r. padł rekord zapotrzebowanie na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego – o godz. 13:15 zapotrzebowanie wyniosło 23 215 MW. W związku z wysokimi temperaturami, spółki energetyczne nie wykluczają, że konieczne okaże się wprowadzenie ograniczeń w dostawach energii. Taki scenariusz miał miejsce w 2015 r.
Fot. Shutterstock
Stopnie zasilania wprowadzane są przez operatora krajowych sieci elektroenergetycznych w momencie zbyt dużego zapotrzebowania na moc. Skala obejmuje stopnie od 11 do 20. Stopień 20 określa minimum poboru niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa ludzi i obiektów technologicznych. Ograniczenia dotyczą tylko dużych odbiorców, których zapotrzebowanie na moc wynosi minimum 300 kW. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki kwalifikujących się do ograniczeń podmiotów jest w Polsce około 8 tys. – mówi Mariusz Caliński z Fortum, odpowiedzialny za sprzedaż gazu i energii elektrycznej w Polsce.
Jakie są konsekwencje ograniczeń dla dużych odbiorców?
Po wprowadzeniu stopni zasilania proporcjonalnie obniżana jest moc dla odbiorcy w zależności od ustalonego stopnia. W przypadku każdego przedsiębiorstwa wartości te ustalane są indywidualnie. Gdy odbiorca nie dostosuje się do ograniczeń, grożą mu kary (w wysokości do 15% przychodu osiągniętego w roku poprzednim) ze strony Urzędu Regulacji Energetyki.
Przeczytaj również: "Odnotowano rekordowe zapotrzebowanie na moc"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.