Jedyna polska podziemna elektrownia przejdzie modernizację
Zgodnie z zapowiedziami w ramach realizacji inwestycji remont przejdą wszystkie cztery hydrozespoły, urządzenia i instalacje pomocnicze, główne systemy sterowania oraz zabezpieczenia automatyki i diagnostyki. Dodatkowo odtworzona ma być wykładzina asfaltobetonowa zbiornika górnego, a także przyległej infrastruktury technicznej.
Inwestycja będzie miała charakter odtworzeniowy w szczególności w obszarze hydrozespołów z wykorzystaniem ich podstawowych, najbardziej kosztownych elementów takich jak: wirnik turbiny, wał, hydrogenerator. Usunięte mają być też wady konstrukcyjne tak, aby urządzenia wytwórcze dostosować do aktualnych standardów prowadzenia bezpiecznej eksploatacji, przepisów przeciwpożarowych, bhp i ochrony środowiska – czytamy w komunikacie spółki PGE EO.
Jak przeprowadzane będą prace?
Zaplanowane prace nie spowodują wyłączenia elektrowni z eksploatacji. Po kolei natomiast wyłączane będą wszystkie hydrozespoły. Każdy z nich na około 10 miesięcy. Z kolei podczas modernizacji zbiornika głównego, który potrwa około 4 miesięcy elektrownia działać będzie w ograniczonym zakresie.
Dlaczego modernizacja jest konieczna?
Celem prac jest obniżenie kosztów eksploatacji, a także osiągnięcie przez elektrownię projektowanej dyspozycyjności na poziomie 98%. Dzięki realizacji zadania zmniejszony zostanie także wskaźnik awaryjności zakładu.
Szacuje się, że po zakończeniu prac elektrownia będzie mogła sprawnie działać przez kolejnych 35 lat.
O elektrowni Szczytowo-Pompowej Żar
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żar to jeden z najważniejszych obiektów należących do Grupy PGE. Została zbudowana wewnątrz góry Żar. Jest jedną z największych w Polsce elektrowni szczytowo-pompowych, a jednocześnie jedyną podziemną elektrownią w kraju. Działa od 1979 r. Elektrownia ta jest jednym z trzech obiektów hydroenergetycznych zbudowanych na rzece Soła (ponadto są to elektrownie zbiornikowo-regulacyjne EW Porąbka i EW Tresna). Jej charakterystycznym elementem jest betonowy, sztuczny zbiornik, który znalazł się na wysokości 750 m n.p.m. Woda do niego jest tłoczona z Jeziora Międzybrodzkiego.
W elektrowni zamontowane są cztery hydrozespoły odwracalne o mocy znamionowej 125 MW i prędkości obrotowej 600 obr./min.
Co ciekawe, wszystkie podstawowe urządzenia elektrowni (hydrozespoły, transformatory, oraz nastawnia elektrowni) znajdują się w podziemnej komorze o długości 123 m, szerokości 27 m i wysokości 40 m.
Przeczytaj również: "Największa hydroelektrownia w Gruzji gotowa"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.